България

Министър Христов: Не ни очаква студена зима, ще оптимизираме цената на газа

Това заяви министърът на енергетиката Росен Христов. „С „Газпром експорт“ преговаря „Булгаргаз“. От руска страна има много силен политически нюанс“, заяви той

От 1 октомври интерконекторът ще влезе в експлоатация. По него ще потече договореното количество от Азербайджан, а България ще започне преговори и за допълнителни количества азерски газ, като се очаква оферта за количества и цена. Това заяви в ефира на bTV министърът на енергетиката Росен Христов.

„Смятам, че не ни очаква студена зима. Насочени сме към оптимизиране на цената“, категоричен бе Христов.

По интерконектора с Гърция в момента не тече газ, тъй като е в етап на завършване. Тестван е за налягане, като в момента се тестват и различни други системи.

Разговори с Русия

„С „Газпром експорт“ преговаря „Булгаргаз“. От руска страна има много силен политически нюанс. Изчакваме позицията на „Булгартрансгаз“. От тях не сме получили отговори по различни въпроси – цени, срокове за доставка, защита по клаузи. Към този момент не смятаме, че въвличане на правителството в преговори с руското правителство ще доведе до различен резултат. Министри не говорят с руснаците“, уточни той.

Руската компания не е обявила какви ще бъдат цените, ако доставките бъдат подновени, стана ясно от думите на министъра.

Възможност за други доставки?

Министърът подчерта, че служебният кабинет работи и по други възможности за доставки за втечнен газ и тръбен газ от Турция.

Според него не е имало свободни слотове за разтоварване на танкерите в Гърция, тъй като всичко е било резервирано. Министърът добави, че ако страната ни се беше договорила с посредници за разтоварването, цената е щяла да бъде висока.

В средата на октомври Гърция ще обяви търг за слотове за следващата година. Едва след това ще се обяви търг за танкери с втечнен газ, посочи Христов.

Служебният кабинет е договорил един слот в Турция, в който ще бъде разтоварен един танкер с втечнен газ.

„Възнамеряваме да говорим с турската страна за дългосрочно ползване на слотовете“, добави той.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Почина двумесечно бебе в Карлово, образувано е досъдебно производство

Двумесечно бебе е починало тази сутрин в Карлово. По случая, за който съобщава „Блиц“, е…

преди 2 минути
  • България

МВР проверява 180 частни полета на Делян Пеевски и източника на плащанията

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев обяви, че ведомството извършва проверки по случая с частните…

преди 17 минути
  • България

Явор Колев: Фалшивите бомбени имейли са целенасочена хибридна атака срещу България

Вълната от фалшиви имейли за бомбени заплахи, която блокира десетки институции и съдебни палати в…

преди 32 минути
  • България

Депутатите приеха правилата за избор на нов шеф на ДАНС на фона на спорове

Народното събрание прие процедурните правила за предлагане и избор на председател на Държавна агенция „Национална…

преди 47 минути
  • България

Трима загинаха при тежка катастрофа на АМ „Хемус“ край Шумен

Трима души загинаха при тежка катастрофа на автомагистрала „Хемус“ край Шумен. Инцидентът е станал вчера…

преди 2 часа
  • България

Пеев: Българските железници са в колапс, България преговаря с Турция за „Среден коридор“

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Пеев представи планове за развитие на логистичните връзки на…

преди 2 часа