Изследователи от Швеция са изследвали нивата на няколко вредни токсина в 150 играчки. Някои стари играчки съдържат до 400 пъти повече от законовата граница на „вечните химикали“. Заключената екологична тенденция към многократна употреба „не винаги е нещо добро“
Пластмасови играчки, които могат да се свалят от ръка, като фигурки, кукли и Лего, представляват риск за здравето на децата, предупреждават експерти, предават dailymail.
Проучване установи, че повечето съдържат опасни нива на токсични химикали, които могат да спрат растежа на младите и са свързани с рак и безплодие.
Изследователи от Швеция са изследвали нивата на два вредни токсина в повече от 150 стари и нови играчки. Докато около три от 10 нови играчки надхвърлят законовите ограничения на ЕС и Обединеното кралство, повече от 80 процента от старите играчки са нарушили целта.
Някои стари играчки съдържат до 400 пъти над допустимите концентрации на „вечни химикали“, чието разграждане в тялото може да отнеме години. Изследователите казаха, че по-широката обществена тенденция за отдалечаване от стоките за еднократна употреба „не винаги автоматично е нещо добро“.
Налице е нарастващ натиск върху компаниите от магазините за бърза мода до супермаркетите да се съсредоточат върху продуктите за многократна употреба, за да намалят въглеродните емисии и да се справят с изменението на климата. Експерти от университета в Гьотеборг тестваха 157 различни играчки, включително топки, кукли, фигурки и предмети за обличане за фталати или хлорирани парафини.
Първите са група химикали, използвани, за да направят пластмасите по-издръжливи, често известни като пластификатори. Последните се използват за направата на незапалими играчки и се смята, че са токсични за хората.
Фталатите са свързани с повишен риск от астма, рак на гърдата, затлъстяване, диабет, нисък коефициент на интелигентност и проблеми с развитието и плодовитостта. Смята се, че след като тези устойчиви химикали попаднат в тялото, те се намесват във вътрешните ни системи и нарушават нашата ДНК – което може да доведе до рак.
Законите в ЕС и Великобритания означават, че производителите не могат да използват фталат в концентрации, по-високи от 0,1 процента от общото тегло на играчката. Границата за късоверижни хлорирани парафини е 0,15 процента. Но проучването установи, че 30 процента от новите играчки съдържат нива, които надхвърлят тези цели.
По-старите играчки са значително по-лоши, като 84 процента съдържат незаконни нива на химикалите. Водещият изследовател професор Бетани Карни Алмрот каза: „Установено е, че много от старите топки съдържат концентрации на фталати, възлизащи на повече от 40 процента от теглото на играчката, което е 400 пъти над законовата граница.
„Проучването показва, че повторната употреба и рециклирането не винаги са нещо добро автоматично. „Преходът към по-кръгова икономика изисква забрани и други политически мерки, които премахват опасните химикали от пластмаса и други материали.“
Законовите ограничения за скритите химикали в пластмасовите играчки бяха въведени едва наскоро, което означава, че не се прилагат за по-стари продукти.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment