Международната олимпиада по астрономия и астрофизика се проведе в Кутаиси, Грузия. Българските ученици спечелиха 5 медала, от които два златни, два сребърни и един бронзов
Български ученици спечелиха пет медала – два златни, два сребърни и един бронзов, на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Кутаиси, Грузия, съобщи образователното министерство. Отличените гимназисти са се конкурирали с 240 състезатели от 48 държави.
Златен медал заслужиха Александър Проданов от Казанлък и Явор Йорданов от София, а отбора на отличените допълват ученици от Варна и Бургас. През миналата година на олимпиадата българите отново завоюваха пет медала, но само един златен.
Български ученици спечелиха пет медала на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Грузия – два златни, два сребърни и един бронзов. Гимназистите ни се конкурираха с 240 състезатели от 48 държави.
Златните медали спечелиха Александър Проданов от Профилираната природоматематическа гимназия в Казанлък и Явор Йорданов от Националната природо-математическа гимназия. Сребърните отличия са за Маргулан Исмолдаев от варненската математическа гимназия и Баян Гечев от Софийската математическа гимназия. Бронзов медал спечели Константин Кръстев от природоматематическата гимназия в Бургас. Ръководители на българските ученици са Никола Каравасилев (ЧСУ Izzi Science for Kids и ПЧМГ) и Захари Дончев от Института по астрономия към БАН.
Олимпиадата имаше три индивидуални етапа – теоретичен, анализ на данни и наблюдателен.
Международна олимпиада по астрономия и астрофизика се провежда за първи път през 2007 г. #България се включва през 2011 г., когато олимпиадата е в Полша.
Около 16:30 часа вчера 47-годишна жена от Шумен подала сигнал в местното полицейско управление, че…
Днес, 29 май, петък, времето започва с променлива облачност, но с тенденция към повече слънчеви…
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…
Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…
Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…
България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…
Leave a Comment