България

С безкръвна операция в пловдивска болница спасиха живота на украински бежанец

С безкръвна операция в УМБАЛ “Свети Георги”-Пловдив спасиха живота на 52-годишен украински бежанец с надбъбречна аневризма

Мъжът е докаран в университетската болница в тежко състояние със силни коремни болки. Преди постъпването си мъжът е лекуван в друго лечебно заведение, където е извършен скенер, установяващ разширение на коремната аорта – аневризма и съмнение за нейното разкъсване, съобщиха от лечебното заведение.

Нов скенер изяснява, че разширението на коремната аорта е на нивото на бъбречните артерии и потвърждава нейното разкъсване. Операцията за отстраняването ѝ е толкова тежка, че пациентът не би могъл да оцелее след нея, посочиха от болницата.

Тогава началникът на Клиниката по съдова хирургия доц. д-р Богомила Чешмеджиева предлага безкръвния метод EVAR. Тъй като стентът, нужен за извършване на процедурата, не е наличен в България, се е наложило неговото поръчване от чужбина.

Имайки предвид тежкото състояние на пациента и животозастрашаващото кървене, екип от анестезиолози, ръководен от д-р Христо Миновски, започва стабилизиране на общото състояние на болния, за да оцелее до пристигането на импланта.

Животоспасяващата процедура e извършена в хибридна операционна зала от доц. д-р Богомила Чешмеджиева, доц. д-р Наделин Николов и д-р Стефан Станев, незабавно след доставянето на стента. Цялата интервенция приключва благополучно и мъжът е изписан на четвъртия ден.

Пациентът е бивш военен от Украйна, страдащ от тежка хипертония и диабет. Преди четири месеца евакуират него и близките му от зона на активни бойни действия, като успяват да достигнат до България. През юни получава инсулт, който допълнително влошил състоянието му.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

28-годишен шофьор предизвика верижна катастрофа в София с 3,59 промила алкохол

Тежък инцидент в центъра на София завърши с верижна катастрофа, след като 28-годишен шофьор управлявал…

преди 2 часа
  • България

Катастрофа с линейка на обходния път на Враца рани всички участници

Тежък пътен инцидент блокира обходния път на Враца, след като линейка и лек автомобил се…

преди 2 часа
  • България

Екстрадираха Стоян Мавродиев, обвинен в длъжностно присвояване

Бившият изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев вече е в България,…

преди 3 часа
  • България

Румен Радев: България няма да участва в коалиции за военна помощ за Украйна

Министър-председателят Румен Радев заяви в Париж, че България няма да се присъедини към инициативата на…

преди 4 часа
  • България

Дебат за съкращаване на бакалавърското обучение от четири на три години

В разгара на кандидатстудентската кампания и споровете за университетските такси в България все по-често се…

преди 5 часа
  • България

Проф. Кантарджиев: Само един от 200 души развива усложнения след ухапване от заразен комар

Лятото е сезонът с най-активни комари и с него идват въпросите за заболяванията, които те…

преди 5 часа