Любопитно

Българка излекува 16-годишен слон от зъбобол в пакистански зоопарк

Мадхубала е 16-годишен слон в Пакистан, страдащ от години от зъбна инфекция и болка, причинена от счупен бивник. Българска ветеринарка е част от екипа, който го лекува

Мадхубала е един от четирите африкански слона, лекувани в Карачи от осемчленен екип от глобалната група за защита на животните „Четири лапи“, съобщават reuters.

Посещението им става възможно след заповед на Върховния съд на Синд (SHC) в Карачи миналата година за „Четири лапи“ да оцени здравето на животните, след като местни активисти за правата на животните изразиха загриженост в съда за тяхното състояние.

Докато трае интервенцията очите на Мадхубала са залепени с тиксо, краката й завързани за странични решетки, за да я поддържат по време на упойката и последващото лечение в зоопарка в Карачи.

Ветеринарните лекари използвали бормашини и други тежки хирургически инструменти, за да извадят заразения бивник.

„Поради дълготрайно възпаление тъканта е толкова крехка и тънка, че не е възможно да се извади наведнъж“, каза българката д-р Марина Иванова, показвайки на репортери на Ройтерс извадения бивник.

„Сега е важно за нас да се съсредоточим върху следоперативното лечение, премахването на бивника би отворило голяма рана, така че тази рана се нуждае от ежедневно почистване“, добави тя.

Цялата процедурата е продължила пет до шест часа.

„Днес сме щастливи да започнем първата уникална процедура в зоологическата градина в изправено положение без сън или пълна анестезия, тъй като може да бъде рисковано за слона и да бъде фатално, което не искаме“, каза ръководителят на екипа д-р Аамир Халил.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 3 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 3 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 3 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 3 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 3 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 3 дни