Това заяви категорично главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той поясни, че със сигурност мерките няма да са такива, каквито бяха миналата година, а това щяло да се забележи по време на кампанията за изборите и началото на учебната година. Главният държавен здравен инспектор обясни, че процентът на заетите легла в болниците не е голям. Също така засегна и темата за ваксините, като е скри надеждата си още през септември у нас да бъде доставена одобрена амбивалентна ваксина против COVID-19
„Ние ще продължим да търсим най-точния баланс между това да държим под контрол заболяването и да не пречим на нормалния живот. То ще се види и по време на кампанията за изборите, началото на учебната година – със сигурност мерките няма да са такива, каквито бяха миналата година”. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев в ефира на Нова телевизия. По думите му българите в момента не се тестват толкова, колкото хората в Западна Европа. „Ние сме наясно, че една голяма част от заболяемостта остава в сивия сектор”, каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Припомняме, че вчера здравните власти обявиха, че се намалява карантината за COVID-19. Изолацията за положителните пациенти се намалява от 10 на 7 дни. Карантината за контактните от 7 става 5 дни. За лица, които са в рамките на три месеца след последна имунизация – пълна или бустерна доза, както и за преболедувалите в този срок – няма да има карантина. Мярката влиза в сила в четвъртък – ден след издаването на заповедта, и ще важи до следващата седмица.
Доц. д-р Ангел Кунчев обясни причините за честата смяна на правилата, които трябва да спазваме. „Този експертен съвет, който работи към министъра, обсъжда ситуацията на седмична база и взема и решенията, съответно и заповедите ще се променят всяка седмица. Обикновено това се случва във вторник, с административното време, необходимо да се оформи заповедта, става сряда”.
Попитан запълнени ли са до голяма степен леглата в болниците у нас, той отговори, че процентът не е висок. „Ние нямаме дори в най-засегнатите области повече от 20% заетост на леглата, които са определени за COVID-19. Средната заетост се движи в граници от 8-10 до 20%”, каза още доц. Кунчев.
Той не скри надеждата си още през септември у нас да бъде доставена одобрена амбивалентна ваксина против заболяването, която е еднакво ефикасна срещу класическия ухански щам на вирус, но и към Омикрон. По думите на главния държавен здравен инспектор страната ни е изхвърлила 1 300 000 бр. ваксини.
По публикацията работи: Пламена Сутева