Мика Зайкова: Светът влиза в рецесия и инфлацията ще се ускорява

77

Това коментира икономиста Мика Зайкова. Според нея войната в Украйна е една от причините за ръста на инфлацията, тъй като тя разделя света на две и ни отделя от суровинния източник, който е Русия, като тук не става въпрос само за газ и петрол, а и за метали, зърно и много други неща. По темата говориха и икономистите Георги Вулджев и Щерьо Ножаров.

Инфлацията на годишна база чупи нови рекорди, въпреки успокоението в ръста ѝ през последните месеци. За рекордната инфлация и доходите на българите анализ в ефира на БНТ направиха икономистите Мика Зайкова, Георги Вулджев и Щерьо Ножаров.

Според Вулджев е много вероятно от сега до края на годината да има едно забавяне в ускорението на инфлацията, т.е. тя да се застопори някъде близко до настоящите нива, които към момента са 17%. Може дори и леко да се забави към края на годината. По думите му, инфлационните тенденции и факторите, които причиняват високата инфлация са налице и най-вероятно тя ще продължи да е дълбоко двуцифрена до края на зимата.

От своя страна Мика Зайкова заяви, че това, което причинява инфлацията е войната в Украйна, която разделя света на две и която ни отделя от суровинния източник, а именно Русия. Не става дума само за газ и петрол, но и за метали, зърно и много други неща. По думите й, това, което причинява инфлацията не е отминало, нито има някакви данни, че ще намалее. Светът влиза в рецесия и инфлацията ще се ускорява, а няма да намалява, подчерта Зайкова.

Щерьо Ножаров от БСК посочи, че инфлацията ще остане на сегашните нива като на годишна база ще е някъде около 15%. Българският лев е привързан към еврото и страната оперира с позиции в долари. Всички монетарни мерки, които бяха предприети в САЩ и в ЕС за охлаждане на инфлацията ще дадат ефект в стокообмена, каза Ножаров. И допълни, че голяма част от инфлацията се дължи на инфлация на предлагането, но търговските вериги имат способността да се приспособяват към външни шокове и такова приспособяване вече е започнало.

По публикацията работи: Пламена Сутева