Това лято може и да се окаже двойно по-скъпо от предишните. Смятайки цените за паркинг или синя зона, вземането на шезлонг и чадър, излиза така, сякаш по-голямата част от отделената ни сума, отива само за тези неща.
Паркирането по морето – с нови, по-високи, цени това лято. Туристите се оплакват от солени такси, повече платени зони и липса на свободни места за престой на колите по Черноморието. Все повече хотелиери начисляват такса „паркинг” извън цената на нощувките, а непредвидените разходи за туристите растат значително.
Сметката на морето тръгва нагоре още преди да стъпим на плажа. Освен традиционния бюджет – за хотел и храна – трябва да предвидим и разходи – за паркинг, придвижване в курорта и сянка край брега. И на север, и на юг – сините зони и платени паркинги са с нови, по-високи цени. Почивка с кола – в хотела или квартирата – ни струва допълнително между 8 и 15 лв. на денонощие. За частен паркинг трябва да отделим средно между 3.50 и 5 лв. на час, а зоните струват – по-евтино: средно между лев и 2.50 лв. за час. Вдигането на колата с паяк средно е около 70 лева.
В разгара на сезона безплатното паркиране в курортите по морето се превръща в мисията невъзможна. Задръстванията край плажа, по-високите цени за паркинг, новите платени зони и десетки „паяци” са само част от нещата, които биха развалили почивката ни това лято.
„Има малко паркинги и много коли. Повечето паркинги са частни естествено. Много хотели не предлагат паркинг. Отнема поне 10-15 минути да си намериш място за паркиране. Има доста паяци, които само обикалят и чакат да вдигнат някоя кола”, разказва Георги Ганчев, турист.
Сметката само за паркинг това лято се оказва изненадващо висока, пресмята Георги Ганчев след няколко дни почивка край морето. „Това е един непредвиден разход, който реално не осъзнаваш, че ти предстои да платиш. На плажа отиваш: 5-10 лв., вечер на клуб – пак паркинг – 5-10 лв., ако отидеш в центъра на разходка – 5-10 лв. и в хотела – пак някъде там”.
По публикацията работи: Силвана Димитрова