По думите на вирусолога от БАН проф. Радостина Александрова първият регистриран случай на загуба на слух след прекаран коронавирус, е описан още през октомври 2020 година. 45-годишният мъж от Великобритания е загубил слуха на едното си ухо. За щастие е успял да го възстанови до голяма степен чрез лечение. Оказва се, че между 7 и 15% от хората, които са били с COVID-19, имат такива оплаквания
Световната здравна организация (СЗО) алармира, че европейските държави трябва да започнат да се подготвят сега за нова вълна на пандемията от Ковид-19 през есента и зимата.
„Никой не знае как ще продължи еволюцията на SARS-CoV-2. Възможно е да се появи вариант, който както да бяга от имунния отговор, така и да предизвиква клинична картина, която да е по-тежка от Омикрон“, коментира вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова в ефира на Bulgaria ON AIR.
Тя заяви, че трябва да бъдем в готовност и да създадем добра организация. По нейни думи е от изключителна важност хората да бъдат добре информирани.
„Трябва да свикнем да живеем с този вирус, тъй като той няма да си тръгне скоро, или въобще няма да си тръгне“, каза вирусологът.
Тя припомни, че на няколко месеца се появяват нови варианти.
„Напълно възможно е след BA.1, BA.2, BA.4, BA.5 да се появи вариант, който е доста по-различен от Омикрон. Но не означава, че трябва да бъде по-страшен от него“ каза тя.
„Хората трябва да са готови да се ваксинират срещу грип, да си поставят бустерна доза“, допълни Александрова и бе категорична, че няма как да се предвиди как ще продължи еволюцията на вируса.
„Вече има немалко публикации, които показват, че подобни на SARS-CoV-2, се откриват в представители на животинския свят в различни точки на планетата. Това означава, че има вируси, които буквално чукат на вратата“, добави проф. Александрова.
„Първият случай с внезапна загуба на слух след прекаран Ковид-19 беше описан още през октомври 2020 година – 45-годишен пациент във Великобритания. Той е загубил слуха на едното си ухо, след това с лечение го е възстановил до голяма степен. Между 7 и 15% от хората, които са били с Ковид-19, имат такива оплаквания, като внезапната загуба на слух може да настъпи от няколко дни до няколко месеца след диагнозата. Но това е едно от спешните състояния в медицината, тъй като се налага диагностициране веднага“, поясни тя.
Според нея загубата на слух може да има връзка и с деменцията.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment