България

Експерт: Трябва ни план Б, защото е огромен е рискът да останем без газ за зимата

Това заяви д-р Искрен Иванов – експерт по международна сигурност и управление на конфликтите. По думите му трябва да имаме план Б за зимата, дори количествата газ да изглеждат достатъчно

Премиерът в оставка Кирил Петков обсъди с президента на Азербайджан възможността за допълнителни доставки на азерски газ за България. Ще бъде ли Азербайджан надежден партньор за дългосрочни доставки на газ?

„Енергийната криза в Европа само ще се задълбочава. Това посещение на премиера е опит да се смекчат ефектите от тежката зима, която ни предстои. Азербайджан е надежден доставчик на газ и може да разчитаме на него, но зависи какви доставки ще бъдат договорени. Газът се използва не само в домакинствата, хубаво е да имаме ясни изчисления“, коментира в ефира на Bulgaria on air д-р Искрен Иванов – експерт по международна сигурност и управление на конфликтите.

Той предупреди, че много бързо ще минат два месеца, след което нямаме да имаме свобода за търсене на алтернативи. По думите му трябва да имаме план Б за зимата, дори количествата газ да изглеждат достатъчно.

„Зимата е непредвидима, не знаем как ще се развие отоплителният сезон и дали са взети предвид климатичните прогнози. За нас газът е не само отопление, той е и логистика. На този етап няма план Б, но правителството трябва да измисли някакъв, защото рискуваме да останем без газ. Този риск е много голям“, подчерта д-р Иванов пред Bulgaria ON AIR.

Според него все още Европа може да разчита на втечнен газ от САЩ и на газови доставки от Азербайджан.

„Занапред трябва да имаме ясна и устойчива стратегия как да се еманципираме от руското енергийно влияние. Това трябва да е първостепенна задача на правителството. Кризата при избори ще се бъде сериозна – ще се стигне и до токова криза, до още по-сериозна ценова криза, инфлацията ще продължи да пълзи нагоре. Цената ще я платят гражданите“, каза още експертът.

ВОЙНАТА В УКРАЙНА

Искрен Иванов е на мнение, че от страна на Русия ще бъде изпитана докрай готовността на европейския проект да съществува.

„Еманципирането от Русия няма как да стане за два месеца, то трябваше да стане плавно. Сега цената ще я платим ние -шоково. Европа не си даде сметка, че изкривява интеграционния процес. Преди всичко българските граждани искат отоплителният им сезон и жизненият им стандарт да бъдат обезпечени. За тях войната в Украйна е на заден план“, посочи гостът в студиото. След газта ще дойдат други ресурси, от които ще трябва да пестим, смята Иванов, според когото съществува сценарий за възобновяване на газовите доставки от „Газпром“.

Експертът изтъкна, че Русия е единствената ядрена сила, която предвижда употребата на ядрено оръжие за нападателни цели. По думите му ще се увеличава рискът от използване на ядрени оръжия, докато няма диалог между лидерите на Русия и САЩ.

„ЕС ще е жертва на тази война при провокация на границата с Полша или в Брибалтика. Рано е да говорим за Трета световна война. Може да има такава, ако НАТО влезе в конфликт с Русия Най-рационалното решение е да избегнем ядрена война“, завърши Иванов.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Асен Василев избра Пловдив, Манол Пейков отпада от 50-ото Народно събрание

Днес стават ясни имената на всички 240 народни представители, които ще заемат местата си в…

преди 8 часа
  • България

40 години след Чернобил еколог предупреждава за дългосрочните рискове

На 26 април се навършват 40 години от аварията в Чернобил, най-голямата ядрена катастрофа в…

преди 8 часа
  • България

Карлос Насар спечели злато в изхвърлянето на европейското в Батуми

Българската звезда във вдигането на тежести Карлос Насар отново доказа класата си на международната сцена.…

преди 8 часа
  • България

Турски шофьор задържан с 362 кг марихуана за 3 млн. евро на „Лесово“

Окръжна прокуратура-Ямбол задържа за срок до 72 часа турския гражданин Д.К., обвинен в опит за…

преди 8 часа
  • България

Асен Василев: Срещу работещите в държавата се скалъпват дела с фалшиви свидетели

В България всеки опит за ефективна работа в държавните структури се посреща с организирани атаки…

преди 9 часа
  • България

Пътничка е пострадала при челен удар между кола и камион в Прохода на Републиката

Проходът на Републиката е временно затворен за движение след тежък пътен инцидент, станал по-рано днес.…

преди 9 часа