Премиерът в оставка Кирил Петков отговаря на въпроси за шансовете да има правителство с мандата на БСП, казуса „Брикел“, газовата криза и политическия диалог.
Преди 3 дни вицепремиерът Борислав Сандов посети ТЕЦ „Брикел“, но охранителите не го допуснали и дори го попитали кой е той, обясни Кирил Петков в ефира на bTV.
Казали му, че е вицепремиер в оставка и „завъртете се и си тръгвайте“. Това заяви Петков.
„Заедно с жандармерията, пожарната, РИОСВ и Здравната инспекция се събрахме и отидохме на място“, каза Кирил Петков. Според него тогава са ги пуснали в „Брикел“, поради сериозно наличие на институции.
„Отвориха бариерата и забравиха за факта, че сме в оставка“, допълни Петков.
По негови думи мобилната станция е била оставена до оградата, така че да не може да измерва нищо. 30 пъти над нормата е било нивото на фините прахови частици, а нивото на серния диоксид 16 пъти над нормата.
„Не знам как хора работят в тези условия“, заяви премиерът в оставка.
„Това, което ме учуди е, че има 51 наказателни постановления, които са били отхвърлени в съда в Гълъбово и институциите не са обжалвали. Нещата продължават така година след година“, коментира още премиерът в оставка.
„Простото обяснението за мен е, че има едни хора, които се чувстват над закона. Това е едно поведение все едно, че наистина няма държава“, заяви той.
Кирил Петков коментира и преговорите за съставяне на ново правителство.
„В момента трябва да вземем трудни решения в много опасни сценарии за България“, заяви той.
„Единият опасен сценарий е да продължи да има някакво, което да бъде частично подкрепено от хора, които не са в парламента и никога не знаеш какъв ще е техният ход и чии интереси защитават. Другият голям риск е да влезем в спирала от избори. Не стига, че България вече е в редица кризи, а да по този начин да влезе и в политическа криза“, каза Петков.
По негови думи Корнелия Нинова води преговорите за съставяне на кабинет. „Ние сложихме едно първоначално условие – докато се водят преговорите да видим има ли промяна в мисленето на колегите. И по-специално за КПКОНПИ“, обясни премиерът в оставка Петков.
„Искаме законът за КПКОНПИ да бъде окончателно приет и Бойко Рашков да застане начело, защото знаем, че можем да се доверим, за да се бори с корупцията“, изтъкна Кирил Петков.
„Всеки, който вижда Бойко Рашков като оръжие срещу него, явно има доста тайни, от които да се страхува“, каза Петков.
„Обявяваме война на системата, на кражбите, които и тези шест месеца не успяхме да овладеем“, допълни той.
На въпрос дали е готов да се откаже от това да бъде премиер, Кирил Петков заяви следното: „Личната кариера не е от значение. Аз вече отстъпих настрани от това да съм премиер“.
„Аз пак бих номинирал Асен Василев за тази позиция“, заяви Кирил Петков.
„Човекът, който ще бъде премиер от ПП, ще има пълните качества да продължим промяната, която започнахме. Аз лично много вярвам на Асен Василев. Трябва да сме сигурни в интегритета, опита и уменията в един такъв човек. Моят глас е там“, каза Петков.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment