Това препоръчаха от Министерството на здравеопазването (МЗ), като посочиха, че към тези групи спадат страдащите от хронични кардиологични, белодробни, чернодробни, бъбречни и други заболявания, вкл. деца, лицата с отслабен имунитет и бременните
Хората, попадащи в рискови групи, като възрастните, страдащите от хронични кардиологични, белодробни, чернодробни, бъбречни и други заболявания, вкл. деца, лицата с отслабен имунитет и бременните са с повишен риск от тежко протичане на COVID-19 и последващи усложнения за здравето. При тях вероятността да се наложи болнично лечение (в т.ч. и интензивни грижи) е значително по-голяма.
Във връзка с нарастващия брой на случаите на COVID-19 и разпространението на новия подвариант BA.5 на Омикрон у нас, Министерството на здравеопазването призовава хората, попадащи в тези рискови групи, да не отлагат своята ваксинация.
Ваксинацията срещу COVID-19 остава най-сигурният начин да се предпазим от тежко боледуване, хоспитализация и дългосрочни последици за здравето. Завършеният ваксинационен курс и приложените бустерни дози помагат на имунната ни система при среща с вируса да реагира адекватно чрез създадените вследствие на ваксинацията антитела. При ваксинираните хора много по-рядко се стига до лечение в болнични условия. Ваксините срещу COVID-19 предпазват от тежко боледуване и при заразяване с подварианта BA.5 на Омикрон.
Министерството на здравеопазването, съвместно с експертните съвети по съответните медицински специалности, разработи дигитални брошури, касаещи различни здравословни състояния и показаността на ваксинацията срещу COVID-19 при тях.
В прикачените файлове можете да намерите брошури, съдържащи подробна информация за дългосрочните последици за здравето след COVID-19, както и за коронавирусната инфекция, ваксините и ваксинацията при жени в репродуктивна възраст, при деца и младежи, при страдащи от сърдечно-съдови, неврологични и белодробни заболявания.