България

Петков от Гърция: Вече тече газ по Междусистемната газова връзка Гърция-България (ВИДЕО)

В момента Петков се намира в Гърция, където участва в церемония по повод приключването на строителството на Междусистемната газова връзка Гърция-България. Тази газова връзка ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп на България до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ. Премиерът в оставка Петков обясни, че въвеждането в търговска експлоатация на интерконектора Гърция – България ще се реализира след приключване на задължителните административни процедури

Вече тече газ по Междусистемната газова връзка Гърция-България. Това заяви министър-председателят в оставка Кирил Петков, след като участва в официалната церемония по повод приключването на строителството на Междусистемната газова връзка Гърция-България (IGB).

Събитието се състоя в района на град Комотини, където заедно с премиерите на България и Гърция е и министърът на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов.

„Днес е един много важен момент за Комотини, Гърция и България”, каза министър-председателят на Гърция Кирякос Мицотакис.

„Този момент е важен за Балканите и Европа, защото тук след малко няма да направим церемония просто за пускането на един газопровод, а на проект, който сближава Гърция и България”, каза премиерът на Гърция. Той припомни, че проектът е стартирал през 2009 г., когато двете страни подписаха меморандум за сътрудничество, а парламентите го характеризираха като обект от национално значение. Приключването му днес, въпреки трудностите, през които преминахме, показва голямото му значение днес. Това е един тласък на общата европейска цел за енергийна диверсификация, допълни Мицотакис.

Газовата връзка ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп на България до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ.

Реализацията на проекта, започнат преди близо 12 години, приключва успешно, след като получи тласък през последните шест месеца, отбелязват от правителствената пресслужба. Към началото на юли основните строителни дейности са завършени, уверяват от българското правителство, което постави изграждането на интерконектора като акцент още в началото на своето управление. Аргументът на управляващите е, че връзката трябва да допринесе за енергийната независимост и сигурност на България.

Линейната част е изпълнена изцяло. Всички тръби са заварени, положени, зарити и хидротествани. Преминалите хидравлични изпитания гарантират, че съоръжението има необходимата якост, отговаря на всички стандарти за бранша и е качествено изградено, увериха от правителствената пресслужба.

Въвеждането в търговска експлоатация на интерконектора Гърция – България ще се реализира след приключване на задължителните административни процедури, като до тогава страната ни ще получава в пълен обем договорените количества азерски газ на временната точка на доставка – Неа Месемврия.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Пламена Сутева

Скорошни постове

  • България

Александра Братанова поиска финансова помощ заради мизерна пенсия

75-годишната актриса Александра Братанова, позната от български филми, отправи публичен апел за финансова помощ, след…

преди 2 дни
  • България

Съдът в Стара Загора остави в ареста 26-годишния, откраднал кутия с дарения за болно дете

Районният съд в Стара Загора постанови най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо 26-годишния…

преди 2 дни
  • България

12-годишна родилка в Ямбол изостря проблема с ранните бременности

Момиче на 12 години от Южна България е станало майка. Най-младата родилка в областната болница…

преди 2 дни
  • България

Жена е транспортирана в болница след катастрофа в Младост 4

Жена е пострадала при пътен инцидент на кръстовището между бул. „Александър Малинов“ и ул. „Самара“…

преди 2 дни
  • България

Засилен контрол за откриването на мотосезон 2026, очакват между 5 000 и 10 000 мотористи

Остават броени дни до официалното откриване на мотосезон 2026, което ще се състои тази събота.…

преди 2 дни
  • България

Досъдебно производство след палеж в едноетажна постройка във Велинград

Служители на Районното управление във Велинград задържаха заподозрян за палеж след пожар в едноетажна постройка…

преди 2 дни