Любопитно

Надежда за страдащи от сърдечно заболяване: Имплант с клапа от прасе може да спаси пациенти от тежка операция

Бионичен имплант с клапа от прасе може да спаси пациенти със сърдечно заболяване от тежка операция. Малкото устройство може да бъде монтирано за по-малко от час с помощта на локална упойка. Предназначен е за лечение на аортна регургитация, състояние, което изчерпва тялото от наситена с кислород кръв и оставя пациентите уморени и без дъх. До 5% от населението страда от аортна регургитация, като приблизително един на всеки 20 страда от тежки симптоми. Новият бионичен имплант има метална рамка и клапа от прасе

Пациентите с инвалидизиращо сърдечно заболяване могат да бъдат спестени от тежка операция чрез имплант на бионична клапа, предават Daily Mail.

Малкото устройство, което може да се монтира за по-малко от час с помощта на локална анестезия, е предназначено за лечение на аортна регургитация, състояние, което лишава тялото от наситена с кислород кръв и оставя пациентите уморени и без дъх. Проблемът възниква, когато клапата, която се намира на изхода на сърцето, аортната клапа, се повреди и не успява да се затвори напълно. Това позволява на кръвта да изтича обратно в сърцето и засяга способността му да изпомпва ефективно.
Най-често се наблюдава при по-възрастни пациенти и такива с високо кръвно налягане. Увреждането може да бъде причинено и от инфекции.

До пет процента от населението страда от аортна регургитация, като приблизително един на всеки 20 страда от тежки симптоми. В тези случаи единствената възможност е отворена сърдечна операция, която включва отваряне на гръдния кош на пациента, поставяне на сърцето му на байпас и подмяна на клапата. Въпреки това много страдащи остават твърде крехки, за да издържат на тази сериозна операция. Освен това досега не е имало имплант, предназначен специално за аортна регургитация – хирурзите са използвали импланти, предназначени за лечение на други форми на клапни заболявания, които имат тенденция да се изместват.

Новият бионичен имплант, който има метална рамка и клапа от прасе, може да бъде монтиран по време на минимално инвазивна процедура, която отнема по-малко от час. „Не е имало нищо подобно преди“, каза кардиологът професор Андреас Баумбах, който ръководи екипа, пионер в устройството в болницата „Свети Бартоломей“ в Лондон.

По време на операцията за поставяне на импланта се прави малък разрез на феморалната артерия в слабините – използва се анестетик за обезболяване на областта, но пациентите са будни. След това фина, гъвкава тръба, наречена катетър, се вкарва в артерията и се прокарва през тялото и в сърцето, като хирурзите използват рентгенов апарат, за да видят в реално време какво правят.имплантът, който е направен от сгъваема метална рамка във формата на тръба, се поставя на място чрез катетъра. Първоначално е сгънат, но след като хирургът потвърди, че е на правилното място, се отваря. Напълно разширен, вентилът е около един инч в диаметър, но размерът може да се регулира на място, за да се уверите, че пасва идеално. Три малки крачета – „малко като краката на лунния модул за кацане“, каза проф. Баумбах – го фиксират в позиция над естествената аортна клапа и той започва да работи веднага. След това катетърът се отстранява, разрезът се зашива и пациентите се оставят да се приберат вкъщи ден или два по-късно.

Един от първите хора в Обединеното кралство, които се възползваха от новата процедура, беше Роналд Павет, 86, пенсиониран служител на Кралската поща от Чешам в Бъкингамшир. Той каза: „Дори отварянето на бутилка вода ме остави напълно изтощен и задъхан. Дишането ми беше наистина лошо. Качвайки се по стълбите, щях да бъда на четири крака и можех да нося само обувки с хлъзгане, тъй като навеждането, за да завържа връзките, ме оставяше напълно издуто. Обичах да карам колело, но това трябваше да спре.

За първи път диагностициран през 2019 г., г-н Павет претърпя друг вид смяна на клапа и му беше поставен пейсмейкър, като и двете не успяха да помогнат значително и бъдещето му изглеждаше мрачно. „Мислех, че това е краят на пътя в този момент“, призна жененият дядо на две деца. „След като първата смяна на клапана не успя, си помислих, че няма да ми остане много време. Но тогава моят консултант ми каза, че имам право на тази нова процедура.

Той каза: „Самата операция беше напълно безболезнена – не усетих нищо. След няколко дни станах и забелязах толкова много подобрение. „Проблемите с дишането ми ме държаха буден, но сега спя дълбоко и вече не се чувствам подуто, когато говоря. Бях свикнал да отговарям с една дума на всичко, за да си спестя дъха, но сега мога отново да си бъбря с хората. „Вървя отново пеша, всеки ден по малко и се надявам скоро да се върна на колелото си. Според мен този имплант е най-доброто нещо след филийките.“

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца