България

Лавров за изгонените руски дипломати: Ще отвърнем на България

Това коментира външният министър на Русия Сергей Лавров по повод изгонените руски дипломати от България. По негови думи, сега не е възможно посолството на Русия в България да функционира нормално. Според Лавров това не е самостоятелен ход на премиера в оставка Кирил Петков

Русия ще отвърне с реципрочни мерки на експулсирането на руски дипломати от България. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция в понеделник, цитиран от ТАСС.

„Що се отнася до реалното състояние на нещата на място, така да се каже, хората, които България незаконно експулсира, обяви за персона нон грата – повечето от тях осигуряваха жизнеспособността на нашите дипломатически мисии. Сега, след тази шега, според оценката на Министерството на външните работи на Русия е напълно невъзможно посолството да функционира нормално. Естествено, ние ще отговорим на нашите български колеги”, посочи той.

Руският външен министър подчерта, че експулсирането на руски дипломати от България не е самостоятелен ход на Кирил Петков. „Коментарът тук според мен е очевиден. Това не е самостоятелно решение на действащия министър-председател, който има напълно открита, недвусмислено проамериканска ориентация и е готов да изпълни всяко желание на своя суверен”, каза той.

„А желанията на суверена са да убие историческата памет у българите, да разруши основите на една връзка, която се е втвърдявала в общата борба за независимост и в много други ситуации, включително и в най-новата история”, добави още Лавров.

Според Лавров тази политика на Вашингтон не се отнася само за България. „Те искат да убият историческата памет и на другите народи на Балканите, особено на православните, между другото. Затова няма нужда да коментираме, освен да добавим, че самото ръководство на България беше изненадано от решението на действащия министър-председател, което не се основаваше на българските процедури за подобен драстичен ход”, категоричен е външният министър на Русия.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Пламена Сутева

Скорошни постове

  • България

НИМХ: Слънчево и приятно време в събота с температури до 25°

Според Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) в събота, 25 април, времето ще бъде…

преди 2 часа
  • България

Асен Василев избра Пловдив, Манол Пейков отпада от 50-ото Народно събрание

Днес стават ясни имената на всички 240 народни представители, които ще заемат местата си в…

преди 15 часа
  • България

40 години след Чернобил еколог предупреждава за дългосрочните рискове

На 26 април се навършват 40 години от аварията в Чернобил, най-голямата ядрена катастрофа в…

преди 16 часа
  • България

Карлос Насар спечели злато в изхвърлянето на европейското в Батуми

Българската звезда във вдигането на тежести Карлос Насар отново доказа класата си на международната сцена.…

преди 16 часа
  • България

Турски шофьор задържан с 362 кг марихуана за 3 млн. евро на „Лесово“

Окръжна прокуратура-Ямбол задържа за срок до 72 часа турския гражданин Д.К., обвинен в опит за…

преди 16 часа
  • България

Асен Василев: Срещу работещите в държавата се скалъпват дела с фалшиви свидетели

В България всеки опит за ефективна работа в държавните структури се посреща с организирани атаки…

преди 16 часа