България

Обвиниха Кирил Петков в лъжа. Няма доклади на ДАНС

Тошко Йорданов беше краен в изказването си по повод развилата се ситуация с изгонетите дипломати от България. „Историята е по-гнусна, отколкото съм очаквал. На закритото заседание в Народното събрание премиерът Кирил Петков е лъгал.“ Това заяви председателят на ПГ на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов, след председателския съвет в Народното събрание.

На него бе обсъдена ситуацията с изгонването на 70 служители на руското посолство и заплахата Русия да закрие своята мисия у нас, ако ние не оттеглим двете си ноти.

„Изслушахме службите и МВнР в една спокойна атмосфера. Те разказаха всичко какво се е случило. Петков е лъгал брутално. Първо еднолично решение, натиск върху службите за съставяне на списъци“, заяви Тошко Йорданов.

На въпрос дали премиерът е давал устни разпореждания към председателя на ДАНС, Йорданов отговори: „Да, вярно е! Освен това премиерът е използвал службите“.

Той припомни, че на 8 юни ИТН са излезли от правителството и коалицията. На 9 юни без да е предвидено на Съвета има точка разни, няма точка руски шпиони. „Влиза премиерът и почва с точка разни, която формулира като руски шпиони, защото пада от власт. Заповядва на службите да правят това, което правят. Имате човек, който използва държавната машина за себе си. Не знам как да нарека това“, заяви Тошко Йорданов.

Той подчерта, че „премиерът лъже и няма нито един доклад на ДАНС. Няма никакво решение на Съвета по сигурност, има устни разпореждания на Кирил Петков“.

Йорданов обясни, че на този съвет МВнР е предлагало реципрочно намаляване на дипломатическия корпус, защото руснаците са повече от нашите дипломати, но това не е шпионаж, а е друга процедура и за нея трябва един месец.

„Да обявиш 70 души за персона нон грата и да ги изчистиш за 72 часа. МВнР не е казало това“, уточни председателят на ПГ на ИТН. „Мотивът на МВнР е за реципрочност, а те не са изгонени с този мотив, а с доклади и списъци на ДАНС по искане лично на Петков“, каза още той.

Оттук нататък премиерът трябва да каже на външно как да постъпят, защото той е забъркал тази каша. „Петков и Лена Бориславова си измиха ръцете през външно министерство, а Лена е изпратила две писма с методологични разяснения какво да се прави с тези хора, защото външно е обърнало внимание, че така не се прави“, каза Тошко Йорданов.

На въпрос на БГНЕС дали на срещата е обсъден въпроса за оттеглянето на двете ноти, както настояват от Русия, Йорданов отговори: „Обсъдихме го и стигнахме до извода, че нищо не можем да направим. Трябва да го реши премиерът. МС трябва да го реши. Първо той ги кара да вършат нещо без решение на МС, еднолично. На онзи Съвет по национална сигурност няма решение, няма доклади на ДАНС. Не е точка изобщо. Петков юрка цялата държава, защото пада от власт. Това как ви звучи?“.

Попитан дали премиерът в оставка е бил поканен на председателския съвет, Тошко Йорданов каза: „Отказа председателят на парламента да го покани, ние го поискахме. Председателят на парламента и хората около него са като Матросов на амбразурата, там няма разсъждаване, те са секта. Нормален човек ще се отврати. Да впрегнеш цялата държава за себе си. Това е противозаконно“.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

В Брюксел обсъдиха разблокиране на 370 млн. евро за България за борба с корупцията

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на България Румен Радев проведоха…

преди 8 часа
  • България

Шофьор загина след изстрел на ГКПП „Дунав мост“, полицай е ранен

Инцидент на ГКПП „Дунав мост“ завърши със смъртта на 61-годишен шофьор и раняване на полицай…

преди 8 часа
  • България

Седемгодишната Стефани от Ихтиман върна изгубен телефон и получи грамота

Седемгодишната Стефани Тошева от Ихтиман върна изгубен мобилен телефон на собственика му и спечели признанието…

преди 8 часа
  • България

Ормузкият проток и енергийната криза поставят България сред най-уязвимите икономики в ЦИЕ

България, заедно с Румъния и Унгария, е сред държавите в Централна и Източна Европа, които…

преди 8 часа
  • България

Народното събрание прие нов правилник след остри спорове за ограниченията в парламентарната работа

Народното събрание прие нов правилник за своята дейност след остри дебати, които изостриха напрежението между…

преди 9 часа
  • България

Прокуратурата в Кърджали иска разследването на акцията в общината да бъде поето от друга институция

Окръжна прокуратура – Кърджали излезе с официална позиция по повод медийни запитвания за процесуалните действия…

преди 9 часа