„Когато цената на едро е изравнена с цената на дребно, няма никакъв търговски марш. Реално, се работи без никаква печалба“, допълни Димитър Хаджидимитров, зам.-председател на Асоциацията на българските търговци
В този момент няма възможност за по-ниски цени на пазара. Цената на колонките е оптимална, друг е въпросът как се съставя тя, когато имаме икономически субект, който държи 80% от пазара и се получава лек дъмпинг. Това коментира в „Денят започва“ по БНТ Димитър Хаджидимитров, зам.-председател на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива.
Идеята е, ако са верни фактите, че най-голямата компания купува по-евтин петрол, на вътрешния пазар цената да бъде по-ниска, обясни Хаджидимитров.
Когато цената на едро е изравнена с цената на дребно, няма никакъв търговски марш. Реално, се работи без никаква печалба.
Да се очакват фалити е силно казано, но ще има едно временно затваряне в малките населени места, допълни Хаджидимитров.
Изказването на един бивш министър, че компанията, която държи 80% от пазара печели 10 милиона на ден е малко пресилено, но може да се говори за 5 милиона на ден.
Зануляват ни нас, няма шанс да работим, каза Хаджидимитров.
Държавата трябва да си влезе в ролята и да види защо се получава този дъмпинг. Когато има толкова оплаквания в КЗК и то от малки обекти, това трябва да се провери. Лошото е, че се работи със заплахи. Това не са коректни практики. Ние сме партньори на държавата, а работим под един стрес, под една заплаха непрекъснато, обясни Хаджидимитров.
Да фаворизираш компания, която през последните 20 години не е внесла един лев данък печалба, не е коректно, допълни той.
По думите му, ситуацията за малките търговци на пазара на горива в момента е стресираща.
Хаджидимитров коментира и предложената от правителството мярка за финансова помощ от 25 стотинки на всеки литър заредено гориво.
Идеята е добра, но цялата административна тежест се прехвърля на бизнеса. Когато държавата реши да подпомага хората, значи да си свърши цялата работа. Не да натоварва бизнеса, а да го разтоварва.
Той определи предвидените 25 стотинки за литър като популистка мярка.
За мен не е номерът да минава през биснеса това. Аз съм сигурен, че в нашия бранш не са доволни от тази идея на правителството, допълни Хаджидимитров.
Според него да се прогнозира ръстът в цените на горивата към момента е спекулативно. Подчерта обаче, че няма как да има по-ниски цени, а краткосрочната прогноза е, че в близките месеци те дори ще се увеличават.
Ако войната приключи, тогава ще виждаме цени под три лева, допълни Хаджидимитров.
По публикацията работи: Станислава Гавазова
Движението при км 311 на автомагистрала „Тракия“ е временно затворено в двете посоки заради тежък…
Минути преди 12:00 часа в дежурната част на ОДМВР – Шумен е получен сигнал за…
Към момента няма данни гореща вълна от мащаба на тази, която засегна части от Западна…
Днес на заседанието на финансовите министри в Брюксел е включено началото на процедура за свръхдефицит…
Днес на заседанието на финансовите министри в Брюксел е включено започването на процедура за свръхдефицит…
Заместник-председателят на парламентарната група на ДПС и адвокат на Делян Пеевски Хамид Хамид заяви в…
Leave a Comment