България

Джипове няма да имат достъп до Седемте рилски езера за определен период

През годините бизнесът с джип-транспорта в Рила е много печеливш, но директорът на НП „Рила“ заяви, че има огромен проблем със Седемте рилски езера. Ето защо се спира достъпа на джипове до тях, считано от 1 юли до края на септември.

Спират достъпа на джипове до Седемте рилски езера от 1 юли до края на септември. Ограничават и броя на туристите, заради заблатяването на езерата и ерозията на терена. Последните резултати от проучване сочи, че състоянието на езерата е обезпокоително и те постепенно изчезват, предаде bTV.

Началната станция на лифта за Седемте рилски езера обикновено е мястото, от което нерегламентирно, пълни с туристи, към планината тръгват десетки джипове. В подножието на езерата, туристите масово не одобряват такъв вид транспорт в Рила.

Владимир Милушев, директор на НП „Рила“, споделя, че наистина има проблем с езерата. „Губим ги, това е доказано научно. Причината е засиленият човешки натиск – ерозията на пътеките, част от тях нерегламетирани, по тях се свличат земни маси“, обясни той.

Според туристи джиповете са излишни и представляват допълнитено замърсяване и шум.

През годините бизнесът с джип-транспорта в Рила е много печеливш. За едно лято нелегалните превозвачи прибират хиляди левове – без да плащат данъци, и без да спазват никакви закони.

Не само джиповете обаче са проблем за Рила. Според туристите дейностите, които от Националния парк предприемат в името на това да насочат само в определени маршрути потокът от туристи, са недообмислени и също може да имат тежки последствия за природата.

С всяка година влиянието, което човешкото присъствие оказва върху природата в Рила се увеличава. Затова вече се чуват и призиви да се търсят начини за намаляване на туристите в планината.

От Парк „Рила“ за поредна година предупреждават, че е забранено къпането и като цяло навлизането в седемте рилски езера. Очевидците на подобни нарушения, които най-бързо и сигурно заблатяват езерата, могат да подават сигнали на горещите телефони в дирекцията на парка.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Тяло на 52-годишна жена е открито в дере в „Елените“, разследват убийство

Турист откри тялото на жена в дере в една от най-изолираните части на курортния комплекс…

преди 12 часа
  • България

Военни колони ще се придвижват по републиканските пътища на 29 юни и 4 юли

В края на юни и началото на юли 2026 г. българските граждани, най-вече шофьорите, трябва…

преди 12 часа
  • България

ДКСБТ: Цените на едро на основни храни продължават да спадат

Според последните данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата цените на едро на…

преди 12 часа
  • България

Демерджиев: Има достатъчно доказателства за обвинения по случая с незаконното строителство край Варна

По случая с незаконното строителство край Варна, известен като „Баба Алино“, има достатъчно доказателства за…

преди 13 часа
  • България

НИМХ обяви жълт код за опасно горещо време в цялата страна в понеделник

НИМХ обяви жълт код за опасно горещо време в цялата страна за идния понеделник. Очаква…

преди 13 часа
  • България

Борисов: Спокоен съм за бъдещето на ГЕРБ заради новите кадри

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че е категорично спокоен за бъдещето на партията, защото…

преди 13 часа