Това е мнението на диетоложката Олеся Обанина, която определя това като емоционално хранително разстройство. Според нея то се характеризира с липса на апетит през първата половина на деня и необуздано желание за храна вечер и през малките часове
Диетоложката Олеся Обанина обясни причините за желанието да се яде през нощта и липсата на глад сутрин. За това защо хората често закусват насилствено, а вечер не могат да се откъснат от хладилника, лекарят разказа пред изданието „Доктор Питър“, пише DarikNews.
Според експерта честа причина за това състояние е психично заболяване – емоционално хранително разстройство.
„В тази ситуация храната за човека е „утешител, лекарство“ за всеки емоционален дискомфорт. Състоянието е много често срещано при хора със затлъстяване“, каза диетологът.
Хранителното разстройството е придружено от три признака: сутрешна анорексия (липса на апетит през първата половина на деня), нощна булимия – необуздано желание за храна вечер и по-близо до нощта, нарушение на съня, отбеляза Олеся Обанина.
Ето какво съветва Олеся Обанина, за да излезете от този порочен кръг. „Опитайте да промените графика си за сън и опитайте да си лягате преди 23 часа, като спите 7-8 часа.”
Експертът обърна внимание на факта, че за да се формира правилна диета, трябва да се води дневник, в който да се записва какво и кога е ял човек. Такава тактика, според нея, ще позволи да се установи производството на естествения хормон мелатонин и да се подобри качеството на съня, което също се отразява на работата на хранителния център. Освен това трябва да направите вечерята по-малко калорична, за да се събудите с леко чувство на глад.
„Разбира се, това се постига най-добре при работа със специалист, тъй като промяната на хранителния стереотип е тежка работа. Но някои навици за здравословно хранене хората могат да формират сами, казва диетологът.
Сред тях са бавното хранене, намаляването на порциите висококалорични храни, вечерните разходки и отказът да четете новини и социални мрежи преди лягане.
„Включете спорт, йога, дихателни упражнения в ежедневието си. Това ще намали степента на тревожност и следователно ще стабилизира производството на хормони в тялото – центровете на глада и ситото ще започнат да работят правилно“, съветва лекарят.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment