В Испания отбелязаха рекордни температури, които не са били регистрирани от 40 години насам. Това ще се очаква скоро и в България
Климатичните промени и глобалното затопляне се усещат все по-ясно от обикновените хора.
Гореща вълна удари Испания и скоро ще е в България.
Рекордни температури в Испания: Подобни са регистрирани последно преди над 40 години
С температури, надвишаващи 40 градуса по Целзий в части от централна и южна Испания, предстоящата гореща вълна е най-ранната, регистрирана от 1981 г. насам, предаде petel.bg.
Мощен пренос на гореща и суха въздушна маса, идваща от Северна Африка, ще обхване Пиренейски полуостров до края на седмицата.
С температури, надвишаващи 40 градуса по Целзий в части от централна и южна Испания, предстоящата гореща вълна е най-ранната, регистрирана от 1981 г. насам, според държавната метеорологична агенция AEMET, предаде Meteo Balkans.
Националната метеорологична агенция изпрати предупреждение, че горещата вълна може да се усети още по-лошо в цялата страна поради наличието на пясък и прах от Сахара във въздуха.
Популярни туристически дестинации като Севиля и Кордоба, в които температури около 40 °C не са необичайни през летните месеци, се очаква да отчетат до 43 °C през следващите дни, като в столицата на страната Мадрид ще бъде адски горещо – 41 °C във вторник и сряда.
Миналата година беше белязана от екстремни температури в Испания, но в другата посока. Снежна буря „Филомена“ парализира страната през януари с температури до -21 °C. Рекордни горещи вълни имаше пък през август.
Прогноза:
Според синоптиците от метеорологичната служба на страната, горещата вълна може да продължи в по-голямата част на Испания до 18-19 юни.
През следващите дни подобни горещини очакваме да обхват и Апенинския полуостров и Балканите. Очакваното повишение на температурите може да доведе до температури от 32-37 °C.
По публикацията работи: Станислава Гавазова
Днес времето ще бъде предимно слънчево и през следобеда ще стане горещо. В източните райони…
38-годишен мъж от кюстендилско село изчезна във водите на язовир „Доспат“. Инцидентът е станал снощи…
Тежка катастрофа с фатален край стана късно вчера в района на главен път I-5, северно…
След по-мек период България се готви за завръщането на летните горещини. През следващите дни се…
През изминалия ден бе проведена мащабна специализирана полицейска операция за стриктно спазване на Закона за…
Сериозен пожар със сухи треви от двете страни на първокласния път в района на Боаза,…
Leave a Comment