Категории България

Турският президент планира да обсъди нещо със своите колеги от Украйна и Русия

Това обяви президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който поясни , че става въпрос за обсъждането на „проблема с износа на зърно“ с Путин и Зеленски. Според Ердоган най-подходящ е планът на ООН за транспортиране на зърно от черноморските пристанища

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че планира да обсъди „проблема с износа на зърно“ в телефонни разговори с руския президент Владимир Путин и Владимир Зеленски през тази седмица, предаде Нова телевизия,

Планът на ООН за транспортиране на зърно от черноморските пристанища е най-подходящ, заяви по-рано турският външен министър Мевлют Чавушоглу.

„Планираме да обсъдим този въпрос (за сигурни зърнени коридори) с г-н Путин и г-н Зеленски“, каза Ердоган на среща с млади хора във Ван.

ООН многократно е заявявала заплахата от продоволствена криза поради недостиг на зърно, а Западът обвини Русия, че възпрепятства доставките на украинско зърно на световните пазари – обвинение, което Москва категорично отрича. В същото време самите киевски власти създадоха многобройни пречки за износа на зърно: украинските войски минираха Черно море, което пречи на зърното да достигне с кораби до световните пазари. Руският президент Владимир Путин заяви, че няма проблеми с износа на зърно от Украйна и че Русия не пречи на това. Ако Украйна освободи пристанищата си, корабите със зърно ще могат да ги напускат без проблеми, каза той.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Операция „Пътна безопасност“ с над 5600 нарушения и десетки шофьори с алкохол и наркотици

В рамките на специализирана полицейска операция за стриктно спазване на Закона за движението по пътищата…

преди 15 секунди
  • България

Лекари у нас спасиха бременна с близнаци и разкъсана аорта

Лекари от Националната кардиологична болница и СБАЛАГ „Майчин дом“ спасиха живота на 29-годишна жена в…

преди 15 минути
  • България

НИМХ: Жълт код за интензивни валежи и гръмотевици в 16 области

Националният институт по метеорология и хидрология издаде жълт код за 16 области в България заради…

преди 30 минути
  • България

България е пета в ЕС по растеж с ръст от 3,1% и рекордно ниска безработица

Българската икономика отчита ръст от 3,1% на годишна база през първото тримесечие на 2026 г.…

преди 45 минути
  • България

Йотова отличи пожарникарите от „Челопешко шосе“ и призова за държава с правила и отговорност

Президентът Илияна Йотова удостои с Почетния знак на президента четирима огнеборци за проявен героизъм при…

преди един час
  • България

Синдикатите искат спешни законови промени за защита на таксиметровите водачи

След поредица от нападения над таксиметрови шофьори в различни градове на страната представители на сектора…

преди 2 часа