България

Синдикати и бизнес с критики към актуализацията на бюджета

Планираните промени бяха обсъдени на Тристранен съвет, становищата са разнопосочни, обобщи вицепремиерът Асен Василев след края на заседанието, въпреки това той е убеден, че проектът е максимално добър и в него се акцентира върху увеличението на пенсиите и борбата с инфлацията

Правителството представи планираните промени в бюджета този следобед пред социалните партньори. Синдикатите и бизнеса имаха своите забележки към проекта. Според бизнеса е необходимо да се заложат енергийни помощи, които да продължат през следващите месеци. Синдикатите пък изразиха недоволството си от това, че в бюджета няма ръст на минималната и средната работна заплата. Освен това, парите за хората в държавния сектор не се увеличавали, отбелязва Нова телевизия.

Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев обясни, че проектът е свършен максимално добре и в него се акцентира върху 2 неща – борбата с инфлацията и увеличението на пенсиите.

„Бяха обсъдени трите законопроекта. Като цяло актуализацията включва антикризисните мерки, плюс актуализация на пенсиите, като бяха предвидени и данъчни облекчения. Становищата са разнопосочни“, заяви Василев след приключването на Тристранния съвет.

„От Българската стопанска камара изразихме становище по отношение на част от мерките за подкрепа на бизнеса. Това, което не видяхме в предложената актуализация за бюджета, е гаранция за продължаване на компенсациите за електроенергия за небитовите потребители”, подчерта от своя страна Станислав Попдончев.

„КНСБ не подкрепи и трите бюджета. Не виждаме политика на доходите. Няма и ръст на минималната заплата, няма предвиден ръст на доходите на хората в държавната сфера”, подчерта от своя страна Любослав Костов от КНСБ.

Очаква се проектът да бъде обсъден в МС, а по информация на NOVA след това ще бъде разгледан и от бюджетната комисия в НС в четвъртък.

Припомняме, че една от основните причини за актуализацията на бюджета е растящата инфлация. Вместо досегашните 5,6% се залага тя да е почти 12 на сто. Най-много растат цените на храните – 23,9%, следвани от горивата с почти 14 на сто и услугите.

С новата финансова рамка се въвеждат и редица мерки. Така например премахването на ДДС ставката за хляба ще намали приходите в хазната с 60,9 млн. лв. И обратното – връщането на ДДС за бира и вино ще донесе допълнителни 9,8 млн. лв. Компенсацията от 25 ст. за литър гориво, която ще важи до края на годината, ще струва 150 млн. лв. на бюджета.

По публикацията работи Полина Петрова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 2 седмици
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 3 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 3 месеца