Това са думи на народния представител от БСП Крум Зарков по време на негово изказване във връзка с дебата за това допустимо ли е да се предлага от депутатите изменение на Закона за държавния бюджет. По негови думи всички органи и индивиди следва да са подложени на закона
„Едно от най-често използваните словосъчетания от тази трибуна е „върховенството на закона“. Всички органи и всички индивиди са подложени на закона. Естествено, когато става дума за върховен орган по Конституция, каквото е Народното събрание, контролът върху това дали спазваш собствените си правила е по дефиниция по-слаб. И тогава остава една голяма гаранция, за да бъде спазван правилникът – себеограничението.“ Това коментира народният представител от БСП Крум Зарков по време на обсъждане в дебат в парламента по въпроса допустимо ли е да се предлага от народни представители изменение на Закона за държавния бюджет, във връзка с предложение на ИТН в дневния ред.
По думите му именно тук е ролята на юристите в парламента: „Нелека роля. Често болезнена роля, защото се налага да се изправяш срещу легитимни обществени очаквания, каквито са тези на преподавателите; понякога срещу собствената си група, където народни представители са подтикнати от емоцията на деня или от своята приемна – за да ги поставяш в рамките на правилника и Конституцията, разбирайки, че това не е забавяне или възпрепятстване на процеса, а гаранция за неговата ефективност“.
Зарков бе категоричен, че по конкретния казус Конституцията е пределно ясна. Той посочи, че Законопроектът за държавния бюджет се изготвя и внася от Министерски съвет, а в друга разпоредба пише, че той се приема от Народното събрание, откъде и възможността за поправки между първо и второ четене. „Сравнителният конституционен анализ показва, че българската Конституция дава огромно поле за законодателни инициативи на народните представители. В други конституции не е така – изискват се определен брой хора, групи – за да няма пролиферация на непрекъснати предложения. Тук има само едно ограничение – това е Законът за държавния бюджет. Защо това е така? Защото днес, когато приемем това предложение, между първо и второ четене могат да завалят каквито и да е предложения. И гаранцията, че не излизат от предметния обхват не е достатъчно сериозна, тъй като мнозинството, което го е приело днес, може да го приеме и утре. Това е защото бюджетът, повече от всеки друг закон, изисква стабилност. Той е акт със специфично значение. Това е план-сметка, прогноза по съществото си“, коментира социалистът.
По мнението на Зарков тази акция, която иска да изпревари инициативата с 12 дни (до актуализацията на бюджета – бел.ред.), е до голяма степен неразбираема и би имала сравнително тежки политически последствия, доколкото гласуването по закона за бюджета, заедно с гласуването за избор на Министерски съвет и вотът на недоверие, са онези лакмуси, които определят политическите мнозинства.
„Разбираема е инициативата; добре е, че има такава чувствителност, но мисля, че има достатъчно начини това да се направи в срок и по правилата. Защото веднъж прекрачиш ли едно правило, оттам нататък спиралата е само надолу“, заключи Зарков.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment