България

Венко Сабрутев, ПП: С евтините доставки на азерски газ и втечнен газ от САЩ очакваме цената на парното да спадне

Това заяви зам.-председателят на Комисията по бюджет от „Продължаваме промяната“ Венко Сабрутев. Синьото гориво за следващите два месеца е договорено на цени, които са по-ниски от тези на „Газпром“

Очакваме с евтините доставки на азерския газ, както и с тези на втечнен газ от САЩ, както и с мерките, които ще предприеме правителството – цената на парното минимум да се задържи, а дори и да спадне. Това заяви зам.-председателят на Комисията по бюджет от „Продължаваме промяната“ Венко Сабрутев, предаде Нова.

По думите му от ПП предлагат намаляване на ДДС ставката на парното от 20 на 9 процента. „Това ще намали цената за крайните потребители с 11 процента. 55 на сто от това, което формира цената на парното е природният газ. Както знаете премиерът договори два танкера със синьо гориво на цена под тази на „Газпром”, които трябва да покрият потреблението за следващите два месеца. Беше договорено и стартиране на средносрочни и дългосрочни договори за нови доставки. Допълнително в микса ще се включи и азерският газ, който е на драстично по-ниски цени – 25 лева на мегаватчас”, посочи той.

„От „Продължаваме промяната” ще настояваме да бъде приети пакет от 14 мерки, които целят да подпомогнат бизнеса и да се увеличат доходите на най-засегнатите от инфлация хора. Мерките са насочени към трите основни фактора, увеличаващи инфлацията – високите цени на тока, газа и горивата. Мерки има и за вдигане на доходите, тъй като най-добрата антиинфлационна мярка е тази”, категоричен е Сабрутев.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

НИМХ: Дъжд в страната и сняг в планините днес

Днес, 11 април, събота, времето в България ще бъде предимно облачно, с валежи от дъжд…

преди един час
  • България

Мика Зайкова: Великденската трапеза за български пенсионер струва между 80 и 174 евро

Икономистът и финансов експерт Мика Зайкова изчисли колко ще струва великденската трапеза на българските пенсионери.…

преди 16 часа
  • България

Мика Зайкова: Великденската трапеза за пенсионер струва между 80 и 174 евро

Икономистът и финансов експерт Мика Зайкова изчисли колко ще струва великденската трапеза на българските пенсионери.…

преди 17 часа
  • България

Летище „Васил Левски“ въвежда дезинфекция на обувките на пътниците заради риска от шап

Летище „Васил Левски“ – София въвежда дезинфекция на обувките на пътниците като превантивна мярка, предприета…

преди 19 часа
  • България

Тир се преобърна в Прохода на Републиката, водачът е в болница

Тежкотоварен камион се преобърна в Прохода на Републиката край село Въглевци в петък по обяд.…

преди 19 часа
  • България

Дъжд, сняг в планините и гръмотевици на изток в прогнозата за 11 април

На 11 април, събота, времето в България ще бъде с значителна облачност и валежи, съобщава…

преди 19 часа