България

Румен Петков: Случва се най-голямото престъпление в енергийния сектор от 1989 г. насам

За това алармира председателят на ПП АБВ Румен Петков. По негови думи от 1 май досега „Булгаргаз“ внася всеки ден 9.5 млн. куб. м. газ, без да знаем. Той заяви още, че „ако това е цената на приятелството на нашия премиер с гръцкия – това е твърде скъпо за всеки от нас

От 1 май досега „Булгаргаз“ внася всеки ден 9.5 млн. куб. м. газ и ще го платим, без да разберем цената до 13 май, алармира председателят на ПП АБВ Румен Петков и определи това като най-голямото престъпление в енергийния сектор от 1989 г. насам.

„Няма съмнение, че Булгаргаз имат договор, няма съмнение, че доставчикът е добре известен, но КЕВР не изпълни законовото си задължение за определяне на цената на газа“.

Пред медиите Петков отново подчерта, че България внася тези количества газ с основен посредник гръцката държавна компания ДЕПА, която получава руския газ през България. По думите му, освен цената, плащаме и транспортирането на газа до Гърция и обратно до България, както и комисионна за гръцката държавна компания.

„Ако това е цената на приятелството на нашия премиер с гръцкия – това е твърде скъпо за всеки от нас и рано или късно трябва да се търси отговорност“, категоричен е Петков.

ПП АБВ, чрез парламентарната група „БСП за България“, ще настоява да бъде намерено разумно решение. Румен Петков отново подчерта, че това е подновяване и подписване на дългосрочен договор с „Газпромекспорт“ от 1 януари. Той изтъкна, че Гърция, Чехия, Унгария, Германия, Австрия абсолютно безпроблемно работят и до ден днешен.

За риск от икономически и социален срив заради цената на газа алармира още Петков и припомни, че работодателите подготвят протест на 18 май. Той не пропусна да отбележи, че ценовата разлика между руския и азерския газ се дължи на приетата по времето на Теменужка Петкова нова формула. Коментирайки ходовете на сегашното правителство в енергийния сектор Петков изрази съмнения за „предварително подготвени схеми, оставящи неприятен привкус и воня на възможни корупционни практики“.

Незабавната стъпка, която трябва да се предприеме, е въвеждане на регулирани цени и за тока за бизнеса. Така трябва да се подходи и с газа, категоричен е Петков. Той предупреди още, че ако се наруши мораториума, който в 2012 г парламентът наложи за добива на шистов газ, това ще означава екологична катастрофа.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Пламена Сутева

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 дни
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 2 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 2 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца