България

КПКОНПИ ще стопанисва и конфискува имущество с други държави в ЕС

Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество ще бъде стопанин на конфискувани и обезпечени имущества . Това решиха депутатите

Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) ще стопанисва конфискувано и обезпечено имущество и по производства в други държави членки на ЕС, решиха депутатите с приетите на първо четене промени в Закона за признаване, изпълнение и постановяване на актове за обезпечаване на имущество.

Промените бяха гласувани с 96 гласа „за“, четири „против“ и 21 „въздържал се“. „За“ измененията гласуваха народните представители от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и „Демократична България“. ГЕРБ-СДС гласуваха „против“, а ДПС и „Възраждане“ – „въздържал се“, предаде Дарик.

С промените се въвеждат изисквания на еврорегламент в областта на взаимното признаване на актове по наказателноправни въпроси. Целта му е да се улесни трансграничното възстановяване на активи, както и да ускори и опрости обезпечаването и конфискацията на активи, придобити от престъпна дейност в Европейския съюз, се посочва в доклада на парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси. В него се отбелязва, че с промените се въвеждат единни правила относно производството по признаване и изпълнение на актове за обезпечаване, издадени от държава членка, правните средства за защита на засегнатите лица, както и постановяването и изпращането на актове за обезпечаване за признаване и изпълнение в друга държава членка.

По време на дискусията Петър Петров от ПГ „Възраждане“ възрази срещу измененията. Депутатът коментира, че за него е „абсолютно нецелесъобразно“ КПКОНПИ да бъде органът, който да стопанисва и надзирава обезпеченото и конфискувано имущество във връзка с водени в други държави членки наказателни производства. Той посочи, че в мотивите към законопроекта се твърди, че с приетите изменения няма да се натовари държавният бюджет и добави, че не може да се съгласи с подобно твърдение, тъй като не съществува безплатно стопанисване, съхранение и надзор на конфискувано или обезпечено имущество. Това не може да бъде възложено на КПКОНПИ, още повече, че дейността ѝ през последните години не се ползва от доверието на обществото, коментира Петров и допълни, че евроатлантическите ни партньори знаят как да си търсят правата.

Александър Несторов от ДПС също възрази срещу текстовете. Той каза, че не може да се съгласи с двойния аршин на управляващите, които казват, че КПКОНПИ се ползва за „бухалка“, като обезпечавала имущество без присъда, а със същия този законопроект, по думите на Несторов, се създават такива предпоставки и не само по българско, а и по чуждестранно законодателство.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца