България

Йорданова: В момента се правят опити за вдигане на шум, а не за работа по изпълнение на закона

Според министъра на правосъдието на България – Надежда Йорданова, сезирането на Конституционния съд за спецсъда е опит за спиране на реформата. Правосъдният министър обясни, че са възможни различни сценарии за процедурата по отстраняването на главния прокурор Иван Гешев

Запознах се с искането на главния прокурор, с което той атакува закриването на спецсъда, но в него няма нови тези. Това е опит не само за отлагане, а за спиране на тази реформа. Така министърът на правосъдието Надежда Йорданова коментира това, че Иван Гешев сезира Конституционния съд (КС) за промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ) по отношение на спецправосъдието, предаде Нова телевизия.

Йорданова каза, че не е склонна за прегласуване на текстовете от ЗСВ, каквото искане имаше от Гражданския съвет (ГС) на Висшия съдебен съвет (ВСС) миналата седмица. ГС поиска още три месеца отлагане на пълното закриване на спецправосъдието, за да бъде изгладен проблемът със специалните разузнавателни средства.

В момента се правят опити за вдигане на шум, а не за работа по изпълнение на закона, каза Йорданова.

Възможни са различни сценарии за процедурата по отстраняването на главния прокурор – събиране на нови доказателства, да се иска спиране на произнасянето по същество. Въпреки всичко очаквам и вярвам, че ще обсъдим по същество представените основания и ВСС ще се произнесе по тях, посочи правосъдният министър.

Тя настоя максимално бързо парламентът да започне работа по избор на нови членове на ВСС и съдии в Конституционния съд, защото иначе може да се стигне до сценарий двете институции да бъдат блокирани заради непопълнени квоти.

По-рано днес министърът на правосъдието участва в откриването на юридически форум в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

СГС даде ход на делото за убийството на непълнолетен в столичен мол

Софийският градски съд даде ход на наказателното дело срещу непълнолетен, обвинен в умишлено убийство на…

преди 6 часа
  • България

ГЕРБ-СДС на консултации при президента за ролята на опозицията в 52-рото НС

Втората политическа сила в 52-рото Народно събрание – коалицията ГЕРБ-СДС – проведе консултации с президента…

преди 6 часа
  • България

„Прогресивна България“ очаква редовно правителство до петък

Президентът Илияна Йотова даде начало на консултациите с парламентарните групи в 52-рото Народно събрание. Първи…

преди 6 часа
  • България

18-годишен пешеходец пострада при инцидент в Стара Загора

18-годишен пешеходец е бил блъснат от автомобил рано тази сутрин в Стара Загора. Инцидентът е…

преди 7 часа
  • България

Две метростанции в София затварят за повече от месец

Софийското метро ще въведе временни ограничения по Линия 3 заради планирани ремонтни дейности и събития…

преди 7 часа
  • България

Три автомобила се удариха в Стара Загора, пътничка е ранена

Верижна катастрофа с участието на три леки автомобила е станала в късния следобед на 4…

преди 7 часа