Преди дни Русия обяви новината за успешно изстрелване на междуконтиненталната балистична ракета „Сармат“, която представлява ново поколение оръжие с голям обсег. Путин заяви, че това оръжие ще накара, хората, които се опитват да заплашват страната му „с разюздана и агресивна реторика, да се замислят два пъти“
Руската армия обяви първото успешно изстрелване на междуконтиненталната балистична ракета „Сармат“ – ново поколение оръжие с голям обсег, което президентът Владимир Путин определи като „нямащо аналог в света“, предаде DarikNews, позовавайки се на Франс прес.
„Това наистина е уникално оръжие, което ще засили военния потенциал на нашите въоръжени сили, ще предпази Русия от външни заплахи и ще накара тези, които се опитват да заплашват страната ни с разюздана и агресивна реторика, да се замислят два пъти“, каза Путин в обръщение, излъчено по телевизията.
Първият изпитателен пуск на междуконтиненталната балистична ракета „Сармат“ бе извършен от космодрума Плесецк, в Архангелска област, предаде ТАСС, като се позова на руското министерство на отбраната. То съобщи, че задачите на теста са били изпълнени в пълен обем. „Потвърдени са техническите характеристики на ракетата на всички етапи на полета. Учебните бойни блокове са поразили зададения район на полигона „Кура“ на полуостров Камчатка“, пише в изявлението.
След завършването на техническите изпитания „Сармат“ трябва да замени използваната досега междуконтинентална балистична ракета „Воевода“, отбелязва ТАСС.
Ракетата „Сармат“ е разработена в ракетния център „В. П. Макеев“(в рамките на Роскосмос) и произвеждана в завода „Красмаш“. Според експерти ракетата е способна да достави разделяща се бойна глава с маса до 10 тона във всяка точка на света както през Северния, така и през Южния полюс, посочва ТАСС.
От Пентагона заявиха, че руското изстрелване на междуконтиненталната балистична ракета „Сармат“ е било „рутинен“ тест и не е представлявало „никаква заплаха“ за САЩ или техните съюзници.
Москва „надлежно е информирала“ Вашингтон за теста в съответствие със задълженията си по ядрения договор, така че той не е бил „изненада“ за Министерството на отбраната на САЩ, заяви говорителят Джон Кърби.
По публикацията работи: Пламена Сутева