България

МС: За пръв път новият председател на НСИ ще бъде избран с конкурс

Това съобщиха от пресслужбата на МС. Процедурата за конкурса е обявена със заповед на заместник министър-председателя по ефективно управление. В определен срок кандидатите следва да представят концепция за развитие на дейността на институцията

Процедура за конкурс на кандидати за председател на Националния статистически институт е обявена със заповед на заместник министър-председателя по ефективно управление Калина Константинова. В срок до 16 май кандидатите трябва да представят в деловодството на МС концепция за развитие на дейността на институцията и необходимите документи, удостоверяващи професионален опит.

За първи път в най-новата ни история се предвижда изслушване и конкурс за председател на НСИ. Избраният нов подход се практикува в някои страни членки на ЕС – Малта и Ирландия, оценява се високо от Евростат и е в съответствие със заявения от правителството ангажимент за публичност и прозрачност на назначенията. Целта е отварянето на вратите на институцията за ново поколение мениджъри професионалисти.

Определена от вицепремиера по ефективно управление комисия, с участието на изявени специалисти в областта на статистиката и представители на институциите, ще приеме правилата за избор и ще изслуша кандидатите. До десет дни след изслушването комисията ще представи доклад за резултатите от конкурса.

Търсеният профил на кандидатите е български гражданин с минимална образователна степен магистър, с доказан опит в сферата на статистическата наука и практика и в управлението на големи екипи. Изисква се добро владеене на английски език, умения за обработка и анализ на информация, познания за дигитална комуникация и информационна сигурност. Обявата е качена на правителствения сайт

Според Закона за статистиката НСИ осъществява независима статистическа дейност на държавата. Той е със статут на държавна агенция. Ръководи се от председател и трима заместник-председатели за срок от 7 години, но за не повече от два мандата. Те се назначават от министър-председателя.

Националният статистически институт осъществява независима статистическа дейност на държавата, представлява националната статистическа система в Европейската статистическа система и осигурява съответствие на методологията, съдържанието и обхвата на статистическите изследвания с изискванията на Евростат.

Мандатът на настоящето ръководство на НСИ изтече през миналата година.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Пламена Сутева

Скорошни постове

  • България

Диди Тенева се нуждае от спешно лечение за рак с разсейки и 100 000 евро

Диди Тенева е в тежка битка за живота си и се нуждае от подкрепа. Тя…

преди 8 часа
  • България

Жълт код за опасни горещини в почти цяла България на 5 август

Националният институт по метеорология и хидрология издаде предупреждение за опасни горещини от първа степен, жълт…

преди 9 часа
  • България

МРРБ издаде 100 разрешения за строеж и 171 удостоверения за професионални управители

Министерството на регионалното развитие и благоустройството отчита засилена работа през последните три месеца. От встъпването…

преди 9 часа
  • България

33-годишен мъж е задържан в Добрич с открадната луксозна кола и фалшиви табели

Полицията в Добрич е спряла за проверка луксозен автомобил, при която са установени нередовни документи…

преди 9 часа
  • България

Майка и дете се отърваха невредими след удар от моторист в Русе

Моторист се блъсна в лек автомобил в Русе, в който са пътували жена с едногодишното…

преди 10 часа
  • България

КФН въвежда динамични и консервативни пенсионни фондове от 2027 г.

Комисията за финансов надзор въвежда мащабни промени в системата на втория и третия стълб на…

преди 11 часа