България

Главният прокурор: Искат да ме сменят, за да овладеят прокуратурата, но нямат правни аргументи

Днес започват дебатите за предсрочното освобождаване на главния прокурор на Република България Иван Гешев. ВСС ще разгледа искането на министъра на правосъдието Надежда Йорданова. Иван Гешев изпрати становище до Висшия съдебен съвет във връзка с предложението на Йорданова

На миналото заседание магистратите приеха правила за предсрочното освобождаване на обвинител номер 1, както и на председателите на двете върховни съдилища у нас. Заради приетите текстове, на практика, половината от случаите няма да бъдат разглеждани, защото са станали във време, когато Гешев не е бил главен прокурор.

Решението за предсрочно прекратяване мандата на обвинител номер 1 се взима със 17 гласа „за”.

Главният прокурор Иван Гешев изпрати становище във Висшия съдебен съвет относно предложението на министъра на правосъдието Надежда Йорданова за предсрочното му освобождаване от длъжност, съобщават от държавното обвинение.

„Искат да ме сменят, за да овладеят прокуратурата, но нямат правни аргументи”, е мнението на обвинител номер едно.

В становището се посочва, че предложението е в противоречие с Конституцията, Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, а като цяло и с общата теория на правото, функционирането на властите и развитието на съдебната реформа.

„То не се основава на правни аргументи, а на политически съждения и субективни заключения и на практика е лична оценка на професионалните и нравствени качества на главния прокурор от настоящия министър на правосъдието”, е оценката на обвинител номер едно за предложението.

Гешев посочва, че то не съответства на утвърдените правни стандарти, отбелязва редица пропуски, противоречия и грешки, включително сочени в предложението събития, които не са се състояли, пишат от прокуратурата.

„Обстоятелствата, въз основа на които се прави извод за наличие на основания за предсрочно освобождаване, не са свързани конкретно с действия или бездействия на главния прокурор, а по закон отговорността е лична”, се казва в становището.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Мариела Анастасова

Скорошни постове

  • България

Нова работна група ще разработва механизъм за минималната заплата

Българската работна сила и бизнес общността навлизат в нов етап по отношение на минималното възнаграждение.…

преди 31 минути
  • България

Проф. Кантарджиев: Ентеровирусите при децата минават за 2-3 дни, но опасностите през лятото остават

Летните месеци носят не само високи температури, но и риск от инфекции. Според епидемиолога проф.…

преди 47 минути
  • България

Оранжев код за жега в 8 области с температури над 38 градуса

Националният институт по метеорология и хидрология издаде предупреждение за опасно горещо време и обяви оранжев…

преди един час
  • България

Пожар затрудни движението на 69-ия километър на АМ „Тракия“ към Бургас

Сериозно затруднение в движението в района на 69-ия километър на автомагистрала „Тракия“ в платното към…

преди 2 часа
  • България

Първите 100 дни на кабинета „Радев“: ПБ запазва лидерството, доверието към институциите е стабилно

Първите 100 дни от управлението на кабинета „Радев“ не показват съществена промяна в общественото доверие…

преди 2 часа
  • България

Маловодието на Дунав разкри останки от моста на Константин Велики край Улпия Ескус

Необичайно ниското ниво на Дунав разкри останки от моста на римския император Константин Велики край…

преди 3 часа