Срещата се проведе по време на посещението на министъра на икономиката и планирането на Кралство Саудитска Арабия в България
Министърът на външните работи Теодора Генчовска проведе среща с министъра на икономиката и планирането на Кралство Саудитска Арабия Фейсал бин Фадел Алибрахим. Посещението му в България е част от неговата обиколка в Източна Европа и е първо по рода си у нас, съобщи МВнР.
Основни теми на разговора между двамата министри бяха възможностите за задълбочаване на установения политически диалог, сътрудничеството в сферата на сигурността, енергетиката и туризма, както и въпроси, свързани с развитието на отношенията в областта на икономиката и инвестициите.
Министър Генчовска подчерта, че България разглежда Кралство Саудитска Арабия като един от най-важните партньори в Близкия изток. „Искаме да засилим партньорството си чрез развиване на взаимноизгодни отношения в области от стратегическо значение“, изтъкна тя.
Първият ни дипломат даде положителна оценка за амбициозните планове на престолонаследника и вицепремиера принц Мохамед бин Салман, обединени в концепцията „Визия 2030“, целящи модернизацията на Саудитска Арабия.
По време на срещата българската страна отправи покана към Саудитска Арабия да посети Международното изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2022“ в Пловдив, което ще осигури платформа за европейски и международни компании да демонстрират своите иновации пред широка аудитория от целия свят и ще даде възможност за контакти с нови партньори.
Двамата министри обсъдиха също руската агресия срещу Украйна, както и продължаващите хутски атаки на територията на Саудитска Арабия. Те се обединиха около мнението, че всички конфликти трябва да се разрешат по мирен път на масата за преговори.
Агенцията за социално подпомагане (АСП) започна изплащането на компенсациите от 20 евро заради повишените цени…
Окръжният съд в Кюстендил постанови постоянна мярка за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо гражданин на…
Окръжният съд в Кюстендил постанови постоянна мярка за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо гражданин на…
Регионалната здравна инспекция в Ловеч съобщи за три нови случая на морбили в областта. Заболяването…
Седем държавни болници в страната са проверявани, след като стана ясно, че са купували едни…
Министерството на труда и социалната политика предлага промени в нормативната уредба, които да улеснят пенсионерите.…
Leave a Comment