Днес комисията по здравеопазване заседава извънредно. На заседанието бяха приети на първо четене двата проекта за промяна в Законите за здравето и за здравното осигуряване. Приети бяха и промени, уреждащи медицинското обслужване на бежанците, с предоставена временна закрила
С промените се дава законовата рамка, при която здравният министър може да налага мерки след 1 април, когато ще бъде отменена извънредната епидемична обстановка. Самите мерки не са обсъждани. Представител на здравното министерство каза, че от 1 април вероятно маските и дистанцията ще останат препоръчителни.
Здравната комисия прие и промени, които уреждат здравното осигуряване и медицинското обслужване на чужденци с предоставена временна закрила, които пристигат в България.
В законопроекта се посочва, че лицата със статут на предоставена временна закрила са задължително здравноосигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). По този начин ще се създаде практическа възможност те да ползват пълния обхват медицинска помощ, заплащана от НЗОК, предаде bTV.
С предложените промени ще се създадат оптимални възможности за лечение на хората, които пристигат от Украйна поради военния конфликт, аналогично на бежанците и на българските граждани.
Приравняването на бежанците с българските граждани ще наложи внасяне на здравни осигуровки, като размерите и източникът на финансиране ще бъдат определени с акт на Министерския съвет.
От ГЕРБ и ДПС обявиха, че законопроектът е закъснял и поставиха редица въпроси, които според тях не са регламентирани. Затова от двете политически сили обявиха, че ще се въздържат при гласуването.
Според Хасан Адемов (ДПС) законопроектът също е категорично закъснял. Той постави въпроса, ако чужденецът, получил временна закрила, започне работа, по същия ред ли ще се осигурява, както и върху какъв доход ще се осигуряват тези лица. Адемов каза, че от ДПС ще се въздържат при гласуването.
Нищо никъде не е закъсняло, коментира Георги Михайлов от левицата и заяви, че ПГ на „БСП за България“ ще подкрепи законопроекта.
Силви Кирилов посочи, че групата на ИТН ще подкрепи законопроекта. Елена Гунчева („Възраждане“) каза, че този законопроект й изглежда „леко дискриминационен“. По думите й, няма как да се прави законопроект за определен етнос, има и други лица освен украинците, които имат подобен статут.
Председателят на здравната комисия Антон Тонев („Продължаваме Промяната“), че основният акцент визира т. нар. временна закрила. Той посочи, че никъде в закона не е споменато от коя държава идват хората.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment