Снимката е направена на 7-ми март от космическия апарат „Солар орбитър“ и показва безпрецедентни детайли от цялото Слънце. На тази дата космическият кораб е преминал директно между Земята и Слънцето
Кадрите са направени с помощта на инфрачервена камера на космическия апарат, когато той е бил на 75 милиона километра от звездата ни. Снимката е мозайка от 25 изображения, заснемани едно след друго повече от четири часа. Резултатът е „платно“ от 83 милиона пиксела, съобщи Европейската космическа агенция ЕКА на сайта си.
Специалистите твърдят, че изображението ясно показва фини детайли от повърхността и короната на Слънцето, включително няколко протуберанса, които изхвърлят струи плазма в пространството.
През същото време инструментът за спектрално заснемане на короналната среда SPICE (Spectral Imaging of Coronal Environment) регистрира различни дължини на вълните, което ще помогне на физиците да проследят силните изригвания в короната.
Апаратът „Солар орбитър“ беше изстрелян през февруари 2020 г. Сред целите му са изучаване на полюсите на Слънцето и анализ на слънчевия вятър.
Преди това апаратът се е приближил до звездата на разстояние 48 милиона километра. От 14 март до 2 април той е в орбитата на Меркурий.
The most detailed image of the Sun in history. The Solar Orbiter took a series of frames from a tiny distance of 75 million kilometers by the standards of space. Then they were combined into one mosaic. pic.twitter.com/2yW4rbviXl
— Space Porn (@redditSpacePorn) March 28, 2022