България

Измама в социалните мрежи: Търговци предлагат евтино олио с предварително изпратено капаро

Ситуацията с покачващите се цени и опасенията за недостиг на определени хранителни продукти по борси, пазари и магазини очевидно ражда и нов тип измами.

Потърпевшите на схемата с фалшивите обяви са десетки, става ясно от форумите в социалните мрежи. Мнимите търговци предлагат олио на атрактивни цени в групи за продажба в социалните мрежи и в сайтове за безплатни обяви. За да получат изгодната стока обаче – потребителите трябва да изпратят капаро или разходи за доставка и транспорт по банков път, става ясно от сигналите. След преводите обаче търговците-фантоми спират да си вдигат телефоните и връзката прекъсва. А потребителите оставали с празни ръце, съобщават от Нова.

„Слънчогледово олио на ниска цена и доставка до адрес в цялата страна”. Преди дни на атрактивната обява попада София Георгиева от Златоград. Офертата открива в група за пазаруване във Facebook.

„Видяхме обява за олио на 2.70 – което беше добра цена за нас, тъй като в момента върви над 5-6 лв. И решихме да се възползваме и ние от тази обява”, разказва София Георгиева.

Според офертата: олиото се предлага в разфасовки от 1 и 10 литра. А за поръчка и доставка е оставен телефонен номер. „ Обадих се на дадения номер в обявата, свързах се с някаква жена – аз исках да ми прати 2 стека олио, но тя ми каза, че количествата трябва да бъдат над 100 литра. И аз й казах – добре – ще се свържа след малко отново с вас – ако мога да намеря хора”.

София бързо успява да събере поръчки и от други семейства и звъни отново, за да закупи 136 литра олио. „Този път ми се обади мъж – и аз казах литрите, които искам. Но ми каза, че има едно условие – да преведа първо 35 лв. за превоз, за доставка до даденото място – по банков път на друго име. И ме попита след колко време мога да преведа парите. Аз им казах – от половин до един час”.

Въпреки това – плащането на част от сумата предварително, усъмнява София Георгиева. И пита за друг тип плащане, за да бъде доставено олиото. „Помолих го – дали може заедно с доставката да платим пътните – а той каза: „Не, не. Така работим – първо да се преведат парите и да ви оформя документите за олиото”. И аз му казах: „Аз къща ли ще купувам или просто олио – за какви документи става въпрос” и затворих”.

Тогава решава да провери търговеца на евтиното олио и във форумите в интернет. Така разбира, че реално е била само на крачка от това да стане жертва на измама. В капана на мнимите търговци обаче вече били попаднали десетки, поръчали от евтиното олио, разказва София. Дни наред след като изпращали част от сумата или такса за доставка, изгодните поръчки така и не идвали. А телефонът на търговеца вече бил изключен.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Нейнски: Рано е за оптимизъм за примирието между Иран и САЩ

Новината за двуседмичното примирие между Иран и САЩ донесе временно облекчение в световен мащаб. Служебният…

преди 13 минути
  • България

Производители: не очакваме рязко поскъпване на яйцата преди Великден

Около 11 хиляди яйца дневно произвежда фермата на Николай Колев край Добрич. Птицевъдът, който се…

преди 28 минути
  • България

Трима ранени и седем арестувани след масов бой в Хасково

Масов бой между две враждуващи ромски фамилии в Хасково доведе до задържането на седем души…

преди 43 минути
  • България

Районната прокуратура в Стара Загора наблюдава досъдебно производство след заплаха в семейни отношения

На 07.04.2026 г. в 17:48 ч. в районното управление на полицията в Казанлък е получен…

преди 58 минути
  • България

Районната прокуратура в Стара Загора наблюдава досъдебно производство след заплаха в семейни отношения

На 07.04.2026 г. в 17:48 ч. в Районното управление на полицията в Казанлък е получен…

преди 58 минути
  • България

Военен „Спартан“ транспортира екип на ВМА при донорска ситуация

Екипаж от Военновъздушните сили със самолет C-27J „Spartan“ осигури въздушен транспорт за медицински екип от…

преди един час