България

Проф. Кантарджиев посочи коя е единствената разлика между грипа и Covid-19

Симптомите на грипа и на Covid-19 почти не се различават. Има една единствена отличителна черта и тя е в инкубационния период. Проф. Кантарджиев припомни, че грипът е силно заразен – трябва да се носят маски, да се ползват кърпички, напоени със спирт, и по възможност заразения да си седи вкъщи

„Миналата година коронавирусът измести грипа не само в България, но и в цяла Европа. Тази година обаче тръгна грип А и в Благоевград имаме 600 болни на 1000 души“, посочи проф. д-р Тодор Кантарджиев в предаването „Тази сутрин“.

По думите му и някои други области също тръгват нагоре, но това е, защото една година не е имало грип и имунитетът в обществото спада.

„Рисковата група сега са децата до 10-годишна възраст“, каза проф. д-р Кантарджиев.
Той посъветва който е болен, да си стои в къщи, да се носят маски и да се използват кърпички със спирт, както и да се избягва събирането на много хора на едно място и често да се мият ръцете.

„Симптомите на коронавируса и сезонния грип не се различават много. Разликата е една – грипът е с кратък инкубационен период. В рамките на два часа те заболява гърлото, костите, вдигаш температура и искаш да лежиш“, посочи още проф. д-р Кантаржиев.

Той припомни, че грипът е силно заразно заболяване – един болен заразява 2-3 души.

„Има отделни бързи тестове за грип, с бърз антигенен тест за COVID-19 не се открива грипа“, обясни той.

Проф. Кантарджиев беше категоричен, че по отношение на коронавируса нещата са благоприятни за сега.

„В краят на март има 300 заразени на 100 000, което е добре. Лятото възрастните хора с хронични болести трябва да си сложат ваксина срещу коронавируса, за да са подготвени за есента“, посъветва той.

Според него хората с бустерна доза имат клетъчен имунитет, който пази достатъчно за сега. „На този етап има проведи проучвания за това как действа втора бустерна доза, но само за медицински персонал“, обясни той.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Министърът на туризма очаква сезонът да е сходен с миналогодишния и подготвя мерки срещу сивия сектор

Опустошителните наводнения във Велико Търново, Троян, Севлиево и Априлци се отразиха на имиджа на българския…

преди 4 минути
  • България

Шофьорка удари пешеходец край „Инцараки“ заради несъобразена скорост

Късно вечерта на 23 май в Свети Влас стана пътнотранспортно произшествие, при което пострада млад…

преди 18 минути
  • България

Шофьорка удари 23-годишен пешеходец край „Инцараки“ заради несъобразена скорост

Късно вечерта на 23 май в Свети Влас е станало пътнотранспортно произшествие, при което е…

преди 19 минути
  • България

Експерти спорят за мерките срещу високите цени на храните

Темата за високите цени на хранителните продукти отново е във фокуса на общественото внимание. Напрежението…

преди 49 минути
  • България

5-годишно дете е в неизвестност край Скриняно, започна въздушно издирване

Край Кюстендил продължава издирването на 5-годишно дете, изчезнало снощи в района на село Скриняно. Сигналът…

преди един час
  • България

Лятото настъпва от неделя с горещини и следобедни валежи

Климатологът проф. Георги Рачев заяви в ефира на bTV, че валежите в България ще продължат…

преди един час