Проф. Николай Витанов от БАН публикува в своя профил в социалната мрежа Facebook, прогнозите си за развитието на ковид в страната.
Публикуваме текста без редакторска намеса:
“ Ситуацията с пандемията днес.
1. Базовото репродуктивно число днес е 0.97. Под 1 е, значи обхватът на заразата продължава да се свива. Това е добре. Здравната система продължава да се разтоварва. „Хари Сердън“ е стабилен. Все още.
2. Няма суперпожар. Броят на новите случаи днес е висок, но 14-дневната заболеваемост все още спада. Това е добре. Под 1500 случая на ден дифузното разпространение почва да изчезва. Задържим ли под 1000 случая на ден, вероятността да се справем с модифицирания Омикрон е много голяма. Къде сме по тоя път, можете да се ориентирате и сами. Още не сме в безопасност.
3. Да няма препълнени болници. Няма препълнени болници. Продължават да се освобождават легла, които се прехвърлят за други нужди. Няма хаос, няма препълнени болници.
4. Да няма тотален локдаун. Няма тотален локдаун. Няма и да има. „Хари Селдън“ създава предпоставките за падане на ограниченията. Зеленият сертификат пада. Той изигра своята роля. Няма нищо вечно. Единственото за което не съм сигурен, е човешката глупост. Та може да е както безкрайна, така и вечна.
5. Смъртността – полекичка спада. Както бе прогнозирано.
6. Украинците и пандемията – пристигащите украинци не вдигат заболеваемостта. Както бе прогнозирано. Знаете горната граница – до 100 000 украинци идващи на месец няма да повлияят съществено на заболеваемостта, в смисъл да обърнат тренда на спад.
7. И тъй – социалната системата се движи все още по предначертаната траектория от обявения ви преди месеци сценарий „Хари Селдън“. Нещата са под контрол. Все още.
А как ще са през следващите две седмици, ще ви осветлят от Ганковото кафене. Не се притеснявайте, докато те ви осветляват, аз ще продължа да си действам. Прогнози и анализи в пълен обем ще текат всеки ден към компетентните институции.“
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи остри критики към правителството на Николай Денков, като заяви,…
Метеорологичната обстановка в България днес, 12 юли 2026 г., се характеризира с активни валежи и…
Тежка катастрофа на входа на град Добринище отне живота на 20-годишен младеж. Инцидентът е станал…
Напрежението по пътя Созопол – Бургас достигна връх днес, когато граждани от няколко населени места…
През следващите дни времето в България ще се променя между слънчеви периоди и условия за…
Министерството на вътрешните работи съобщава, че през изминалото денонощие в страната са станали 26 пътнотранспортни…
Leave a Comment