Главният прокурор обясни, че след приемането на законопроекта за закриване на специализираното правосъдие, ще последват спорове, които ще продължат с години. Гешев посочи, че не разбира защо се избързва с приемането на законодателните промени и изтъкна, че е по-добре да се изчака с анализа на Съдийската колегия към Висшия съдебен съвет
С приемането на проектозакона за закриване на специализираното правосъдие ще настъпи криза на правото и на наказателното правораздаване, заяви главният прокурор Иван Гешев пред депутатите от Комисията по конституционни и правни въпроси в 47-ото Народно събрание по време на обсъждането на внесения от Министерски съвет законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт.
„Ако приемем, че това, което се прави, въобще е реформа, това е все едно италианската държава да затвори прокуратурата „Антимафия“, защото си върши работата. Това предстои да се случи и аз съм сигурен, че ще се случи, защото е мотивирано не от интереса на българските граждани. Имам обосновано предположение, че може да е мотивирано от някакви други нелегитимни интереси на предадени за пръв път на българския съд лица, които разполагат с огромен финансов ресурс“, каза Иван Гешев.
Главният прокурор предупреди, че след приемането на законопроекта ще последват спорове за компетентност, които ще продължат с години. „Това ще се случи и с делата, за които не е приключило разпоредителното заседание, както и с разследванията на досъдебна фаза“, каза главният прокурор.
Той изтъкна, че има местни зависимости „между магистрати, включително и прокурори, полицаи и всякакви местни величия с организираната престъпност, които са учили заедно, чиито деца са заедно в детски градини, които всеки ден се виждат на улицата“ и има опасност това да се отрази негативно на делата при прехвърлянето им в прокуратурите в страната.
„В международен план ще има и реакция на европейските институции“, каза още Иван Гешев и подчерта, че негативни последици ще има и по отношение на съвместното сътрудничество с Евроджъст и Европейската прокуратура.
Главният прокурор посочи, че цитираната от Министерски съвет в мотивите към законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт статистика е манипулативна, вадена е избирателно и не отговаря на истината. „Препоръчвам да се прочете анализът на Службата за подкрепа на структурните реформи, който е направен от Европейската комисия, за да се види каква е оценката за специализираните структури – напълно положителна. Препоръчвам да се прочете и анализът на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет на делата от 2012 година до настоящия момент, ще видите реалната статистика, а не изопачените факти“, подчерта Иван Гешев.
Главният прокурор посочи още, че не разбира защо се бърза с приемането на тези законодателни промени, преди да се изчака и анализа на Съдийската колегия към Висшия съдебен съвет (ВСС) за дейността на специализираните съдилища в периода 2012 г.-2020 г.
В мотивите на внесения от Министерски съвет законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт личи дълбоко непознаване за това как функционира българската съдебна власт, наказателното правораздаване, каза Иван Гешев.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment