България

Посолството на САЩ у нас: Твърдението на Русия за украински военни биолаборатории не е истина

Посолството на Съединените американски щати в България публикува на своя официален сайт позиция във връзка с твърдението на Русия, че САЩ разработват биологични оръжия.

Публикуваме позицията на Посолството без редакторска намеса:

„Както заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ в негово публично изявление от 9 март твърдението, че Съединените американски щати разработват биологични оръжия не отговаря на истината. Русия, а не Украйна, разполага с активна програма за биологични оръжия в нарушение на Конвенцията за забрана на биологичното оръжие (КБО)“. Това се казва в позиция на Посолството на САЩ у нас.

„Твърденията на Русия за съществуването на украински военни биологични изследователски лаборатории са абсолютно неверни. Украйна стриктно спазва Конвенцията за забрана на биологичното оръжие (КБО). В противен случай САЩ не биха си сътрудничели с Украйна за мирни цели. Изследователските лаборатории в Украйна са изцяло ръководени от министерствата на здравеопазването и на земеделието на Украйна“, пишат още от Посолството на САЩ.

„От своя страна, САЩ са предоставяли подкрепа за реновиране и оборудване на лабораториите и за обучение на персонала им с цел по-безопасна и ефективна работа при наблюдението и реакцията при различни заболявания. От самото начало тази подкрепа е публично документирана – с гордост, яснота и прозрачност. Дейността на тези лаборатории е изцяло посветена на мирни цели, за разлика от руските програми за химически и биологически оръжия, които по своя характер са офанзивни“, се казва още в позицията.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Мариела Анастасова

Скорошни постове

  • България

Прокуратурата разследва самоубийство на 40-годишен баща на две деца във Велико Търново

Прокуратурата във Велико Търново разследва случай на самоубийство, при който мъж на около 40 години…

преди 37 минути
  • България

Кучето Мая търси нов стопанин след изземване от насилника в Бургас

Търси се нов стопанин за кучето Мая, което стана жертва на насилие в Бургас. За…

преди 52 минути
  • България

Откриха граничния пункт „Рудозем – Ксанти“ след 30 години чакане

На 20 януари 2026 г. беше открит граничният пункт „Рудозем – Ксанти“, който свързва българския…

преди един час
  • България

Полицията в Стара Загора разследва смъртта на 81-годишен мъж от село Главан

Полицията в Стара Загора разследва смъртта на 81-годишния Иван Няголов Ганчев от село Главан, който…

преди един час
  • България

Полицията в Стара Загора разследва смъртта на 81-годишен мъж, открит край Главан

Полицията в Стара Загора разследва смъртта на 81-годишния Иван Няголов Ганчев от село Главан, който…

преди един час
  • България

Над 4500 глоби и 25 шофьори с алкохол и наркотици при пътната акция

В рамките на специализирана полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата бяха…

преди 2 часа