България

Корнелия Нинова: Напрежението с олиото се създава изкуствено

Корнелия Нинова заяви днес, че „…твърдо и категорично сме решили държавата да се бори със спекулата.“

В България има достатъчно слънчогледово семе за производство на олио за тази и следващата година – тоест, предлагането е налице, нямаме дефицит на стока. Търсенето обаче се покачи, хората тръгнаха масово да купуват, няма как това да не се отрази на цената. Затова вчера отправих призив към българските граждани – тръгвайки към това, сами си вредим, обясни Нинова, пердаде БНТ.

От 3 дни КЗП, КЗК, комисията за стокови борси и тържища проверяваме магазините в цялата страна. Има абсолютно изрядни тръговци, но има и много драстични случаи, посочи Нинова.

Например, в един магазин олиото е доставено с включено ДДС на жена 2,99 лева, а се продава на витрината за 5,99, това са 3 лева отгоре, които си е сложил търговецът. Тоест, има данни за спекула, което остро осъждам. Да се опитваш да трупаш печалби за ден два на гърба на хората е просто недопустимо, категорична е Нинова.

Тя посочи примери от държавите в ЕС, като заяви, че има меки мерки – проверки, наказания, с които сме започнали, но виждам, че Европа и светът тръгват и към доста по-драконовски мерки, допълни министърът на икономиката.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Арестуваха 21-годишен за вандализъм след пътен скандал в Перник

Млад шофьор е задържан след конфликт и вандалски акт на пътя в Перник снощи. Около…

преди 8 минути
  • България

Полицията разследва побой над 51-годишен мъж в Казанлък

Сериозен инцидент е регистриран в Казанлък вечерта на 20 май 2026 г. Около 20:35 ч.…

преди 23 минути
  • България

КНСБ предлага минималната пенсия да се обвърже с минималната заплата и осигуровките

КНСБ представи нов пакет от мерки за модернизиране и стабилизиране на пенсионната система в България.…

преди 38 минути
  • България

ПСС предупреждава за влошаване на времето и гръмотевици в планините

Условията за туризъм в българските планини към момента са добри, съобщиха за БТА от Планинската…

преди 53 минути
  • България

Липса на кадастър и частен имот спъват укрепването на свлачището към Пампорово

Свлачището по пътя Смолян – Пампорово остава активно и засега не позволява да започнат укрепителни…

преди един час
  • България

България е на 38-о място в света по качество на средата за жените

България заема 38-о място в актуалната класация за най-добри държави за жените. Данните са от…

преди един час