Изпълнителният директор на Стоковата борса увери, че цената на олиото няма да се задържи висока за дълго време. Той обясни, че в момента търговците опитват да продават стоката на по-скъпа цена
„Българското олио е гарантирано – има добра реколта, производителите работят стабилно, но търговците се опитват да пробват по-висока продажна цена“, заяви изпълнителният директор на Стоковата борса Васил Симов.
„Има олио и високите цени няма да останат за дълго. Цените на едро ще се върнат до 3,50 – 4,00 лева за литър“, прогнозира Симов.
И беше категоричен, че при добра реколта няма да има поскъпване на пшеницата и слънчогледа, „рязко поскъпване на хляба и олиото не се очаква“.
В същото време отбеляза, че има ръст в цените на пшеницата и слънчогледа от началото на войната.
„Всички продавачи на зърно, които бяха активни допреди седмица-две, сега изчакват началните цени, на които ще започне изкупуване от държавата за запас. В момента на Стоковата борса няма сделки. На международните пазари повишаването на цената се задържа, цените са по-високи в сравнение със същия период на миналата година, като ръстът е около 20-30%“, заяви директор на Стоковата борса пред БНР.
Той уточни, че цената у нас няма да е по-различна от тази по световните борси.
„България има нужда да продаде зърното от миналата реколта. У нас има значително количество хлебна пшеница, фуражна царевица, фуражна пшеница, които би следвало да се реализират до новия сезон. Износът не е спрян, очаква се интервенцията на държавата, за да може производители и търговци да получат добро възнаграждение за труда си“, каза Симов.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Националното представителство на студентските съвети поиска значително увеличение на стипендиите за успех. Темата беше обсъдена…
Софийският градски съд прекрати делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов, върна материалите на прокуратурата…
Въпреки че представителите на поколението Z бяха сред най-активните участници в протестите, довели до предсрочните…
Два дни преди официалното начало на 52-рия парламент политическите формации са в активна подготовка. Местата…
На 26 април вечерта Русе посрещна с тъга новината за внезапната кончина на Владимир Недялков.…
Късно вечерта на 27 април 2026 г. автобус „Волво“ се запали в движение край петричкото…
Leave a Comment