България

Честит 8-ми март на всички дами: Търговци на цветя споделят какви са трудностите около днешния празник (СНИМКИ/ВИДЕО)

Днес отбелязваме Деня на жената, който се празнува по цял свят на 8-ми март. Честит празник на всички дами!

Празникът се отбелязва за първи път в началото на 20 век. Започнал само като политическо събитие за социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни. В някои от тях денят губи политическата си окраска и става просто повод за мъжете да изразят своята симпатия и внимание към жените около тях

Пред камерата на „Нова Варна“, търговци на цветя разказаха какви са вълненията около празника.

„Най-предпочитаните цветя за празника за игликата, примулата, зюмбюлите, карамфилите и всичко, което е елегантно, цъфнало, непринудено и свежо като българската жена“.

Снимка: „Нова Вест“
Снимка: „Нова Вест“

Друг търговец на цветя обясни, че пролетните цветя, като лалета и фрезии, също са много предпочитани.

„Напоследък продажбите са по-малки, купуват се повече единични цветя, защото хората гледат бюджета си.  Най-евтин в момента е карамфилът, който струва 1 лев, след това са фрезията и лалетата, а най-скъпа е еквадорската роза“, обясниха още търговците на цветя пред „Нова Варна“.

Снимка: „Нова Вест“

„Разбира се, че българският мъж почита празника, но не купува цветя за половинката си само в днешния ден“, смята друг продавач на цветя.

Търговците на цветя обясниха и че инфлацията се отразява на бизнеса им.

„Тези цветя се гледат в оранжерии, отопляват се, има транспортни разходи, така че е нормално и при нас да има увеличение на цените, но то е съвсем малко спрямо други години“.

Търговците смятат, че след рязкото поскъпване на електроенергията, горивата и всякакви консумативи, има риск за техния бизнес

„Едвам кретаме, бизнесът ни е пред фалит. Последната една година повечето хора купуват цветя за лош повод. За нас дори като продавачи не е добре да продаваме цветя за такива поводи. Токът ни се е увеличил. Рискът от фалит е огромен. Като няма купуваемост, тези цветя се изхвърлят. Разходите и наемите ни са много големи“, споделиха още търговци на цветя.

За днешния празник те пожелаха на всички дами да бъдат живи и здрави, щастливи и красиви.

Гледайте повече във видеото:

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Мариела Анастасова

Скорошни постове

  • България

Река Маданска побеля след скъсана дига на утаител, РИОСВ проверява случая

Водите на река Маданска побеляха след скъсване на дига на утаител, който пречиства изпомпените води…

преди 6 часа
  • България

Полицаи в Стара Загора спасиха мъж, заплашил да скочи от болница

На 7 април служители на МВР в Стара Загора спасиха живота на мъж в критично…

преди 6 часа
  • България

Почина проф. Илка Попова, виден вокален педагог и преподавател в НМА

Почина проф. Илка Попова, изтъкнат вокален педагог, изпълнител и преподавател в Националната музикална академия „Проф.…

преди 6 часа
  • България

Трайков открива Национално хранилище за радиоактивни отпадъци на площадка Радиана

Министърът на енергетиката Трайчо Трайков ще открие Национално хранилище за радиоактивни отпадъци. Официалната церемония е…

преди 7 часа
  • България

ОДБХ затвори ферма в Дебелец, иззе над 600 кг месо и над 200 кг млечни продукти

Областната дирекция по безопасност на храните – Велико Търново установи втора незаконна кланица в град…

преди 7 часа
  • България

Човешки останки в черен чувал са открити в пловдивския квартал „Тракия“

Човешки останки в чувал за боклук са открити в Пловдив. За находката сигнализирали по обед…

преди 8 часа