България

Министерството на отбраната обяви няколко конкурса за войнишки длъжности

Нови възможности за желаещите да станат част от Въоръжените сили на Република България

Няколко конкурса за попълване на вакантни войнишки длъжности са обявени традиционно в началото на годината. В тях могат да кандидатстват желаещите да станат част от една от националните институции, които се ползват с най-висок авторитет и доверие в обществото – Въоръжените сили на Република България. Обявени са  конкурси на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Съвместното командване на силите и Националната гвардейска част. За завършили медицина Военномедицинска академия също обяви 30 вакантни длъжности. 

Всички конкурси са за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и в чужбина. Заявленията на кандидатите и необходимите документи се подават чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО) по местоживеене. Детайлна информация за спецификите на длъжностите и перспективите на военната кариера кандидатите могат да получат също от експертите на ЦВО.

Повечето от конкурсите за вакантни войнишки длъжности включват тест за проверка на общата култура, физически тест и събеседване. За някои от длъжностите има и специфични изисквания.

Кандидатите, спечелили конкурсите, се приемат на военна служба, ако към датата на сключване на договора за военна служба не са навършили 40 години.

В Сухопътните войски са обявени 200 вакантни войнишки длъжности в различни гарнизони. До 22 март кандидатите за служба в Сухопътните войски подават заявления и необходимите документи. Конкурсите ще се проведат от 21 юли до 2 август по график във военните формирования. 

Във Военновъздушните сили (ВВС) са обявени 169 вакантни войнишки длъжности. До 29 април кандидатите за военна служба във ВВС подават заявления и необходимите документи. Конкурсите ще се проведат от 29 август до 9 септември.

Във Военноморските сили (ВМС) са обявени 177 вакантни длъжности за матроси (войници). По-голямата част от тях са за военни формирования в гарнизоните Варна и Бургас. До 31 март кандидатите за военна служба във ВМС подават заявления и необходимите документи. Конкурсите ще се проведат по график в съответните военни формирования.

В Съвместното командване на специалните операции (СКСО) са обявени 66 вакантни длъжности. 36 от тях са за гарнизон Пловдив, а 30 – за гарнизон София. До 18 март кандидатите за военна служба в СКСО подават заявления и необходимите документи. Конкурсите ще се проведат от 4 до 8 април 2022 г.

В Националната гвардейска част (НГЧ) са обявени 50 вакантни войнишки длъжности. 40 от тях са за гвардейци като военната служба се изпълнява във военно формирование 54 800 – гр. София – НГЧ. До 21 април желаещите да бъдат гвардейци подават заявления и необходимите документи. Конкурсът ще се проведе на 26 и 27 май. 

В Съвместното командване на силите (СКС) са обявени 30 вакантни войнишки длъжности за военни формирования в София и Горна Малина. До 25 март кандидатите за военна служба в СКС подават заявления и необходимите документи. Изпитите ще се проведат от 9 до 13 май. 

Със заповед на министъра на отбраната са обявени 30 вакантни длъжности за военнослужещи във Военномедицинска академия. Длъжностите са за 11 офицери (лекари) и 20 сержанти (медицински сестри и лаборанти). Конкурсът включва изпит по физическа подготовка и събеседване. До 31 март кандидатите подават заявления и необходимите документи.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Снежи Раева

Скорошни постове

  • България

Парламентът увеличи тавана на държавния дълг с до 3,8 млрд. евро

На второ четене Народното събрание прие промени в т.нар. удължителен бюджет за 2026 г., с…

преди 11 минути
  • България

БАЗ и СЗБ: Негативна кампания вреди на българския туризъм

Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България излязоха с официална позиция, в…

преди 41 минути
  • България

Аптеките искат нов таван на надценките за лекарствата

Българските аптеки са изправени пред сериозно предизвикателство, което може да доведе до промяна в цените…

преди 56 минути
  • България

Разследват смъртта на 38-годишен мъж в Русе след открити наранявания

Служители на реда в Русе разследват случая с открит мъртъв 38-годишен мъж. Сигналът е подаден…

преди един час
  • България

България блокира части от санкционния пакет срещу Москва на срещата в Брюксел

България ще бъде представена от премиера Румен Радев на двудневната среща на върха на държавните…

преди един час
  • България

Мъж от Дупница е хванат с неистинска хърватска книжка, купена онлайн

Полицейски екипи в Кюстендил разкриха случай на шофиране с неистински документи. При специализирана операция на…

преди 2 часа