България

Иван Гешев посрещна на границата семействата на служители на Съдебната власт в Украйна

Главният прокурор е разговарял с представители на украинската прокуратура, като първоначално тяхната евакуация е била предложена просто като идея, но няколко дни по-късно се е наложило спешно да се задейства организация 

В България пристигнаха 92-ма членове на семейства на служители на Съдебната власт в Украйна, съобщава БТА.

Те влязоха в страната през ГКПП „Дуранкулак“ с два автобуса и няколко автомобила малко след 05:00 ч. тази сутрин. Автобусите и автомобилите влязоха в страната с полицейски ескорт.

На граничния пункт по-рано пристигна главният прокурор Иван Гешев, който посочи, че пристигащите сами са пожелали да дойдат в България.

„С мен се свързаха представители на украинската прокуратура, разговарях с украинския главен прокурор, с други представители на украинската съдебна власт. Първоначално това беше идея само, на 2 или 3 март, и в събота спешно се обадиха сутринта и се наложи спешно да организираме нещата. За по-малко от 24 часа се организира всичко“, разказа главният прокурор.

Настаняването на пристигащите е организирано в база на прокуратурата. Пристигащите са от градове, където има активни бойни действия, уточни главният прокурор. Той допълни, че ще направи предложение, което вече е подготвено, до Висшия съдебен съвет (ВСС) за предоставяне на две бази за временно ползване на прокуратурата.

„Едната от тях подлежи на ремонт и ако се наложи съдебната власт, в лицето на пленума на ВСС, ще поиска от държавата средства за спешния ремонт. Мисля, че там може да се настанят още около 200 души, освен тези 92 които пристигат сега“, уточни Гешев.

Той коментира, че е на граничния пункт, защото е поел ангажимент към украинските си колеги, с които се познават лично и с които имат добри колегиални отношения. Иван Гешев благодари на главния прокурор на Румъния, на колегите си и главния прокурор на Молдова, както и на колегите си от Варненската прокуратура, защото пътуването и пристигането тук се е организирало в рамките на 24 часа именно благодарение на доброто взаимодействие и чисто колегиалните познанства между прокуратурите и главните прокурори на Румъния Молдова и България.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Правната комисия одобри замразяване на депутатските заплати на нивото от март 2026 г.

Правната комисия на Народното събрание одобри предложение за замразяване на заплатите на народните представители. Решението…

преди 23 минути
  • България

ГДБОП арестува мъж в Габрово по подозрение в разпространение на детска порнография

Антимафиоти от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ задържаха мъж в област Габрово по подозрение…

преди 38 минути
  • България

България започна подготовката за „Евровизия 2027“ с първо заседание на организационния комитет

В сградата на Министерския съвет се проведе първото заседание на Организационния комитет, натоварен с подготовката…

преди 53 минути
  • България

Министерството проверява сигнали за 15% натиск върху цени към производители

Министерството на земеделието и храните започна проверки по сигнали за нелоялни търговски практики спрямо земеделски…

преди един час
  • България

България влезе в Европейския механизъм за стабилност, Гълъб Донев участва в Управителния съвет

На 11 юни 2026 г. България направи следваща стъпка към пълната си интеграция в европейските…

преди един час
  • България

Илияна Йотова преназначи проф. Николай Неновски в Управителния съвет на БНБ

Президентът на Република България Илияна Йотова подписа указ за назначаването на проф. Николай Неновски за…

преди 2 часа