Около 200 деца в България всяка година чуват най-страшната диагноза – рак. За щастие раковите заболявания при децата са по редки, а резултатите от леченията са обнадеждаващи
„В нашата страна около 200 деца са диагностицирани с рак всяка година. Това се наблюдава в цяла Европа. Няма никаква тенденция да се увеличават случаите, те са еднакви почти навсякъде“, посочи началникът на клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ проф. Добрин Константинов в ефира на „България сутрин“.
Запитан кое е най-честото раково заболяване при децата, той уточни, че това е острата лимфобластна левкемия.
„При децата имаме отделна наука и практика за лечение. Има много специфичен списък от заболявания. Някои от тях си приличат с тези при възрастните, но като биологична основа са различни“, подчерта проф. Константинов.
По думите му при децата няма до момента доказани пътища за прогнозиране по-ранното откриване на рака.
„Имаме преобразуване, предиспозиция в генния апарат на тези, които заболяват. Има съчетание на фактори, които засега не може да бъдат контролирани. Има много фактори на външната и вътрешната среда, които провокират заболяванията“, уточни проф. Константинов.
Той обясни, че при децата влиянието на външната среда е по-малко.
„Ракът е съвкупност от много злокачествени заболявания, които ние разделяме по тъкани и органи. Има прояви, които са болестни и не е желателно да бъдат изчаквани да минат. Непременно трябва да се обърнем към лекар. Лекарят би трябвало да установи това съмнение и да ускори придвижването към специалисти“, изтъкна началникът на клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ.
Проф. Константинов коментира и как влияе пандемията на децата, болни от рак, както и кога и дали могат те да се имунизират.
„Когато се появи пандемията, влязохме в един затруднен режим на работа, тъй като самите ни пациенти можеха да идва доста трудно. Те имат редовен план на лечение. Второ – опасността (ако се зарази дете или ако е в контакт с болен) дали няма да се изключи за дълъг период от време. Това пак ще наруши лечението. Трето – смятахме, че тези деца са много по-податливи на вируса. Но това не се оказа точно така“, добави той.
По думите му децата, които се борят с ракови заболявания, може да се ваксинират 6 месеца след приключване на активна химиотерапия или 1 година след евентуална трансплантация.
А дали са лечими раковите заболявания в най-ранна детска възраст, специалистът каза, че резултатите са обнадеждаващи.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment