ОТ НИМХ отправиха отворено писмо до премиера Кирил Петков. Недоволството идва след като стана ясно, че Институтът ще бъде преместен от МОН към МОСВ
От Националния институт по метеорология и хидрология са отправили отворено писмо до министър-председателя Кирил Петков, в което поставят въпроси, свързани с прехвърлянето на Националния институт по метеорология и хидрология от Министерството на образованието и науката към Министерството на околната среда и водите. От института недоумяват защо се налага това преместване.
„За нас мотивите затова преместване са неясни. Откакто напуснахме БАН и преминахме към Министерството на образованието имаме изключително добри резултати. По-добре е НИМХ да бъде към МОН, защото сме научна организация“, коментира в „Денят започва“ Таня Маринова, заместник-директор на Националния институт по метеорология и хидрология.
По думите ѝ, ако бъдат прехвърлени към екоминистерството, ще имат проблем и няма да могат да работят по международни проекти.
„Ние от години имаме добри взаимоотношения с Министерството на околната среда и водите и предоставяме всичко онова, което ни разпорежда нормативната уредба. Общо 8 министерства и техни подразделения обслужваме. Да се обвързваме само с Министерството на околната среда не е редно“, допълни Таня Маринова.
Тя отбеляза, че мястото на НИМХ е в образователното министерство.
„Даже не знаем какво възнамерява да направи правителството. Не съм сигурна, че пак ще бъдем поканени, но за нас нищо не се споменава. Ние бихме искали да участваме в дискусията, защото по този начин се уточнява статутът на Националния институт по метеорология и хидрология“, каза още Таня Маринова.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Националното представителство на студентските съвети поиска значително увеличение на стипендиите за успех. Темата беше обсъдена…
Софийският градски съд прекрати делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов, върна материалите на прокуратурата…
Въпреки че представителите на поколението Z бяха сред най-активните участници в протестите, довели до предсрочните…
Два дни преди официалното начало на 52-рия парламент политическите формации са в активна подготовка. Местата…
На 26 април вечерта Русе посрещна с тъга новината за внезапната кончина на Владимир Недялков.…
Късно вечерта на 27 април 2026 г. автобус „Волво“ се запали в движение край петричкото…
Leave a Comment