Мерките, недоволството, новия вариант и ваксините – коментира главният държавен здравен инспектор
„Няма изненада – така коментира рекордните данни на новозаразени у нас доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. Това, което се случваше преди 2-3 седмици в Западна Европа, вече залива източната част. Средната заболеваемост в Европа е над 2000 – 3000 над 100 000, тепърва в следващите седмици ще продължи нарастването в броя на случаите“, прогнозира доц. Кунчев в „Денят започва“ по БНТ.
Много хора се чудят защо в новия план сме дали ударение на заеманите интензивни легла. Първо, отчитаме различната характеристика на Омикрон, който би следвало да преминава по-леко и да се заемат по-малко интензивни легла. У нас обаче, голям брой от населението са неваксинирани. Сами виждате, че всеки ден не по-малко от 90% в интензивните отделения са неимунизирани, така че ние имаме един термин – горивен материал за епидемията“, обясни доц. Кунчев.
ОМИКРОН В БЪЛГАРИЯ
„Омикрон, едно от най-неприятните му качества е, че успя частично да заобиколи имунитетът от ваксините, процентът падна значително 50 – 60 – 70%, ако обаче имаше и бустерна доза, вече защитата е 70 – 80%, което не е никак малко“, допълни доц. Кунчев.
Световната здравна организация счита, че докато не се осигурят достатъчно ваксини за бедните страни, не би следвало богатите да си правят трета-четвърта бустерна доза – така здравният инспектор коментира информацията за недостатъчна надеждност на бустерната доза ваксина.
Според доц. Кунчев е вероятно с варианта Омикрон да се сложи край на пандемията.
„Омикрон ще привикне към нашия организъм и ще стане заболяване, с което ще се срещаме всяка година. Надяваме се, че след летния сезон той ще влезе в едно русло, в което дали ще се заразиш не е толкова важно“, коментира Кунчев.
БУСТЕРНА ДОЗА, ВАКСИНИ, ИМУНИТЕТ
Доц. Кунчев коментира и въпроса за колективния имунитет. Достигаме колективен имунитет спрямо вариантите или щамовете, които сме срещали. Имунитетът винаги е спрямо конкретен щам, а не по принцип.
Относно ваксините за деца, Кунчев обясни, че е имало интерес в самото начало, процесът и сега върви в големите градове.
„Има налични от трите ваксини, налични са във всеки един имунизационен пункт. Почти никъде в Европа не се практикува да има избор на ваксини“, подчерта доц. Кунчев.
Вероятно ще успеем да внесем и „Новавакс“, очаква се одобрението на още една ваксина, с която вероятно ще се разполага след първото тримесечие на годината.
КОВИД В УЧИЛИЩЕ
Относно тестовете за ученици, той обясни, че слюнчените тестове не са най-чувствителните, но са най-леките за приложение и са най-подходящи за скрининг, какъвто се търси в училищата.
Относно онлайн обучението, здравният инспектор прогнозира, че най-вероятно на места това ще се наложи. Посочи като пример областите Благоевград, Бургас, София-област, Перник.
„Колегите в областните щабове имат пълната свобода да го обсъдят и да се вземе най-правилното решение“, допълни Кунчев.
ЗЕЛЕНИТЕ СЕРТИФИКАТИ
„Ритаме срещу зеления сертификат, който сме го разширили безкрайно – и за антитела, и за преболедуване, където никъде го няма. Обвиняват ни за неща, които не са въведени“, заяви здравният инспектор по темата за недоволството и протестите за отпадане на зеления сертификат.
„До края на февруари надали ще се промени срокът на сертификатите. Но в цяла Европа се променя, така че рано или късно, неминуемо и ние ще минем към това, ще изравним“, уточни още доц. Кунчев.
По публикацията работи Снежина Раева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment