Тенисистът бе задържан на летището в Австралия, заради неправилно попълнена виза и бе настанен в лагер за мигранти. Днес съдът не зачете отмяната на визата му
Съдът в Австралия уважи жалбата на световния номер 1 в тениса Новак Джокович срещу местното Министерство на вътрешните работи и не зачете отмяната на визата му.
Заседанието се проведе онлайн, като самият 9-кратен шампион на Откритото първенство на Австралия се присъедини в края му. Той беше представен от трима адвокати.
Заради огромния обществен интерес обсъжданията бяха излъчвани онлайн. Малко след 8:15 ч. българско време съдията Антъни Кели заяви, че Джокович е направил всичко нужно, за да влезе в страната и трябва да може да се движи свободно в нея, съобщи bTV.
Преди това Джокович напусна хотела за мигранти, в който беше настанен при пристигането си в Австралия, и се присъедини към адвокатите си. Те потвърдиха това преди да бъде съобщено решението.
Решението за съдбата на Джокович беше поверено на съдия Антъни Кели. Той изслуша тезите на защитата на Джокович, водена от адвокат Николас Ууд. Австралийските власти бяха представени от доста по-млади адвокати – Кристофър Тан и Наоми Уултън.
Преди дни сърбинът заяви, че е получил специално медицинско изключение и може да участва в Откритото първенство на Австралия, дори да няма поставена някоя от одобрените ваксини за коронавирус. При кацането си в Мелбърн обаче той беше задържан на летището заради неправилно попълнена виза. След дълъг престой на терминала, Новак беше преместен в хотел, в който са настанявани мигранти до изясняване на случаите им. Според близките на тенисиста условията в него са далеч от нормалните.
В началото на съдебното заседание днес (10 януари) съдия Кели заяви, че след кацането си на австралийска земя Джокович е действал по закон и е опитал за обясни ситуацията си на властите, които са си позволили да отменят визата му само защото той е присъствал физически на летището.
Адвокатите на Джокович защитаваха тезата, че тенисистът е изпълнил всички изисквания за пристигане в Австралия и при подаване на документите е бил известен, че те са приети и на тяхно основание може да пътува. При качването си на самолета за южния континент сърбинът е имал всички нужни разрешителни и е получил одобрение за пребиваване.
Повдигна се и въпросът за отношението към Джокович от страна граничните власти. Стана ясно, че те са помолили тенисиста да изключи телефона си, което е направило комуникацията в адвокатите му невъзможна. На летището сърбинът прекара около 8 часа преди да може да се свърже с близките си. Съдията няколко пъти повтори, че Джокович е заявил пред граничната полиция: „Ако ми разрешите да говоря с хора, ще се опитам да ви предоставя това, от което имате нужда“. Той обаче е нямал възможност да осигури нужните данни и е бил поставен под натиск. „Единственият въпрос, който ме вълнува, е какво още е можел да направи този човек (б.а. – Новак Джокович)?“ – заяви съдя Кели.
Адвокатите на австралийските власти отрекоха Джокович да е бил притискан нарочно. Тяхната теза се основаваше на тълкуване на подобни предишни случаи. Според представителите на местните власти, законът за миграцията и този за биологичната сигурност не трябва да се смесват, а медицинското решение за участие в първия за годината турнир от Големия шлем не е достатъчно за пребиваване на територията на страната.
Джокович получи разрешение от две независими медицински комисии да играе на Откритото първенство на Австралия, въпреки че няма поставени дози от одобрените ваксини. Неговата теза е, че е дал положителна проба за коронавирус в последните 6 месеца (на 16 декември), като това означава, че има имунитет и не е препоръчително да се ваксинира. Въпреки информацията за позитивен PCR тест на тази дата, сърбинът се появи на няколко обществени събития в родината си веднага след това.
Малко преди 4:00 българско време съдията разпореди Джокович да бъде преместен от стаята си в хотела, за да може да гледа на живо изслушването.
Огромният интерес към събитието предизвика и някои комични ситуации. Освен че заседанието се забави заради проблеми с връзката, в един момент в обсъждането успя да влезе човек, който започва да излъчва филми за възрастни. В разгара на изслушването пък съдът одобри почивка за обяд от час и 15 минути, която се проточи повече.
Пред съда в Мелбърн пък се беше събрала колоритна група от защитници на Джокович. Сърбия има голяма диаспора в Австралия. Тенисистът беше подкрепян от хора с балкански корени, които скандираха „Ноле“ и „Позволете му да играе“. По време на почивката пък се чуваха балкански ритми и се изви хоро.
Процесът повдига не само въпроси, свързани със спорта. Спорът между Новак Джокович и австралийските власти е следен от привърженици и противници на строгите мерки, въвеждани заради разпространението на коронавирус, както на южния континент така и в цял свят.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment