Разгадаха мистерията на единствената открита мумия на бременна жена (СНИМКИ)

387

Откритието беше направено още през месец май 2021 г. Плодът е мумифициран в утробата и е запазил напълно състоянието си. Нероденото бебе е било в последните седмици на развитието си 

Археолози откриха първата в света мумия на бременна жена

Специалистите дадоха подробности за това какви точно процеси са довели до запазването на плода. По време на изследването те използвали и томограф, който показал, че тялото на мъртвата жена е било покрито със слой натрон, за да може да бъде напълно изсушено, съобщава Ancient Origins. Това е единственият познат случай на мумифицирана бременна жена до този момент.

Натронът се използва предимно в кулинарията като аналог на содата за хляб. Може да се използва и в селското стопанство и дори в медицината. Веществото е било използвано в стъкларството и за мумифициране на мъртвите.

Натронът е специална натурална смес от декахидрат на натриев карбонат и натриев бикарбонат. В състава му могат да бъдат открити незначителни количества натриев сулфат и натриев хлорид.

Първоначално по време на мумифицирането от мъртвеца са били изваждани всички вътрешни органи. След това той се напълва със сух натриев сулфат. Това запазва абсолютно всички тъкани на тялото в перфектно състояние.

След това са използвани суха нилска кал, плат, дървени стърготини и лишеи. Тези материали правят тялото възможно най-гъвкаво въпреки вкочаняването след смъртта. В своето проучване експертите отбелязват, че когато веществото е било приложено върху тялото на бременната жена, то е предизвикало появата на мравчена киселина, както и на някои други химични съединения в матката.

След смъртта на жената мравчената киселина започва да навлиза в химичните процеси. Това води до постепенна промяна на стойностите на водорода в тъканите на мумията.

Учените подчертават факта, че се наблюдава промяна от алкално към киселинно рН. В резултат на действието на киселините минералите, съдържащи се в малките кости на плода, започват активно да изсъхват. След известно време настъпва пълното им „минерализиране“.

Д-р Мажена Оджарек-Шилке добавя, че сканирането на плода в древноегипетската мумия е показало наличието на „минерализиран череп“. Именно той се развива по-бързо от всички останали кости в тялото на нероденото дете. На снимката се виждат и крайниците на плода, но те са останали като суха тъкан, тъй като не са имали време да се вкостят.

 По публикацията работи: Мариела Анастасова