Политика

Пендаровски: България започна да имитира Гърция. Главното на спора с България е историята

България започна да имитира Гърция, надявам се преговорите да не продължават с години и години, каза в интервю за македонската телевизия Канал 5 президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски, цитиран от БТА.

По думите му апелът му да не се бърза в преговорите с България е защото дългото изчакване, да се стигне до договор с Гърция, е било, за да присъстват в него „главните идентификационни белези“ – език и народност.
Пендаровски изрази опасения, че и в преговорите с България Република Северна Македония може да влезе в гръцкия сценарий. „Това, което (българският премиер Кирил) Петков каза – да създадем работни групи и шест месеца да дебатираме – дали няма да доведе точно до това?“
Главното на спора с България е историята, заяви Пендаровски.
„По отношение на историята ние можем да разговаряме – в една от тези фамозни 5+1 точки (които България постави като условие) става дума за отваряне на досиетата и архивите на тайните служби, какво е се е случвало преди 1990, какво е ставало с хората с българско самосъзнание, как са били малтретирани, (. . .) ние можем да говорим за това. Съгласни сме. Но не можем да говорим за това, че сме били българи до 1944 г. или сме говорили „диалект на (. . .)“ до 1944 г. Това е проблемът“ – каза Пендаровски.

„На тези 5+1 точки ние изпратихме наша позиция и нямаме отговор. Имаше и португалското предложение. В София казаха на португалския външен министър, че им трябват 4-5 дни, за да отговорят. Отново нямаше официален отговор и на това. За какво говорим тогава? След 6 месеца, след месец? Въпросът е дали искате да влезете в истински разговори или просто искате да бавите работата“, каза Пендаровски, според когото се касае за тактически маневри от страна на България.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Дарин Попов

Скорошни постове

  • България

Седем разпитани при проверка на поръчка за рехабилитация на пътища в Кърджали, материалите отиват в прокуратурата

Икономическата полиция към ОДМВР-Кърджали извършва проверка на обществена поръчка с пет позиции на обща стойност…

преди 6 часа
  • България

„Враждебна“ и „Безмер“ ще бъдат модернизирани с пари от НАТО по NSIP

Правителството реши авиобазите „Враждебна“ и „Безмер“ да бъдат ремонтирани и модернизирани с финансиране по Програмата…

преди 7 часа
  • България

Тежка катастрофа затвори магистрала „Тракия“ при км 311

Движението при км 311 на автомагистрала „Тракия“ е временно затворено в двете посоки заради тежък…

преди 7 часа
  • България

9-годишно момче е в тежко състояние след удар между велосипед и товарен автомобил в Тръница

Минути преди 12:00 часа в дежурната част на ОДМВР – Шумен е получен сигнал за…

преди 8 часа
  • България

Юли ще е динамичен, но без очаквани 43°C у нас

Към момента няма данни гореща вълна от мащаба на тази, която засегна части от Западна…

преди 9 часа
  • България

Финансовите министри в Брюксел обсъждат процедура за свръхдефицит срещу България

Днес на заседанието на финансовите министри в Брюксел е включено началото на процедура за свръхдефицит…

преди 9 часа