ГЕРБ ще ми сложат портрета на стената и ще ме канонизират. Така Бойко Борисов отговаря на въпрос дали се притеснява, че Бойко Рашков може да отиде в Банкя и да го арестува.
В интервю за „24 часа“ лидерът на ГЕРБ прави преглед на представянето на партията на изборите, на 10-годишното ѝ управление. Борисов стига до извода, че ако е правил грешки, то е било само в началото – 2009 г.
Особено място в размислите му за държавното управление намира прокуратурата. Според Борисов заради министър Бойко Рашков и неговите методи „само прокуратурата остана крепител на демокрацията“. Впуска се и в размисли за ролята на МВР в структурата на държавата и нарежда полицията до прокуратурата като разследващ орган.
„Те не трябва да се превръщат в репресиращи. Ако има промяна и ако има логични предложения, така че да няма законова възможност това да се допуска, то тогава кой човек е там (в МВР), няма да има никакво значение. Именно заради това в МВР разделихме политическото от професионалното ръководство. А сега министърът в МВР е всичко“, казва Борисов и доколкото признава грешки, поделя вината с Цветан Цветанов, като е бил вътрешен министър:
„Не мога да кажа, че Цветанов е виновен и аз не съм знаел. Кръщаваше операции на имената на съдии, помните ли. Ние сме правили същото и ме е срам, като се сетя какво сме правили. Заради това сега е много оздравителен период за партията и хората в нея, за да не допуснеш повече такива грешки. Примерът ви е правилен. Те („Продължаваме промяната“) летят по нанадолнището с пълна сила, повтаряйки всички наши грешки. Само че ние го грешахме за 1 година, а те го грешат за 1 ден.“
Но на фона на Рашков според Борисов единственият пазител на демокрацията се явява прокуратурата:
„И нека го кажа, главният прокурор бе избран по правилата на българските закони. Ето сега премиерът Петков каза, че иска да си сложат техни хора в прокуратурата. И като имаш Бойко Рашков, ДАНС, КПКОНПИ, своите хора в прокуратурата – какво става с политическия ти опонент?! Но това изказване от премиера не звучи скандално явно.“
Оказва се, че Борисов е много доволен, че прокуратурата ще провери серийните номера на кюлчетата от снимките на нощното му шкафче в „Бояна“:
„Първо, никога не съм имал кюлчета. Аз се радвам, че искат да проверят, защото ще отидат в банката и ще видят. Много пъти сме се шегували с приятели, че ако съм имал, ще си ги държа в Банкя, а не там, където стотици влизат – чистачи, градинари, кой ли не. Имам много големи подозрения кой го направи и аз ще го докажа. Изядох вече шамарите по темата, но нека проверяват.
Никога не съм разчитал нито на прокуратурата, нито на когото и да било и винаги съм смятал, че трябва да бъда еднакво и равно отдалечен. Аз не съм съгласен с решението на прокуратурата и по казуса с премиера Петков, но щом са го решили, аз го приемам. Толкоз.“
Борисов продължава да се смята за най-подготвения държавник в момента в България.
„Аз дори и в държавата не виждам по-опитен и по-знаещ и можещ от мен в тази сфера. В банковия съюз и чакалнята на еврозоната бяхме преди Хърватия, а Хърватия сега ще влезе в зоната. А България няма да влезе. Защото те не работят за това. Транспортният министър излиза и ти казва, че си е оставил на фамилията фирмата, а е шеф на конкурента – на пощите. Първото му решение на Министерски съвет е да си направи летището в Русе, за да може да си ходи. Това не е ли конфликт на интереси?! Бизнесът на г-н Петков е хранителни добавки и първото решение е да си вземе БАБХ на пряко подчинение. Да не е при Корнелия Нинова, а да е при него. Ако го правехме ние, представяте ли си какво щеше да се случва?! Днес ставам премиер и от утре правят летището в Божурище да мога да си ходя със самолет до Банкя. Не се прави така.“
На две места в разговора подчертава колко мъдро е постъпил да построи „Балкански поток“, защото „да, когато строихме „Балкански поток“ една от целите беше, че когато през една територия преминава южният газов коридор, тя не е цел. (Има предвид военна цел.) Това съм го мислил геостратегически как ще стои. Помните моето изказване, че искам в Черно море да има газопроводи, туризъм, платноходки.“ България плати 3 млрд. лв. за транзитния газопровод, от който газ в България не остава, а свързва Турция със Сърбия.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment